Przełom. We wrześniu po raz pierwszy w historii Europejczycy kupili więcej hybryd i elektryków niż diesli

tesla model 3

Już co czwarty samochód sprzedawany ostatnio w Europie ma napęd elektryczny lub elektryczno-spalinowy. Diesle bardzo szybko tracą rynek.

Najnowsze analizy firmy badawczej JATO Dynamics korelują ze znanymi już danymi o sprzedaży samochodów opublikowanymi niedawno przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), ale mocniej akcentują rewolucyjne zmiany, które na nim zachodzą.

Liczba rejestracji nowych samochodów w Europie we wrześniu w tym i w poprzednim roku.

Analitycy z JATO Dynamics zwracają uwagę, że we wrześniu zarejestrowano w Europie niemal 328 tys. aut elektrycznych lub hybryd. Tym samym – po raz pierwszy w historii – było ich więcej niż nowych aut z silnikiem diesla. Również po raz pierwszy przekroczono tutaj liczbę 300 tys. rejestracji.

Procentowy udział w europejskim rynku samochodów z różnym rodzajem napędu. Dane dotyczą nowych rejestracji we wrześniu.

Na diesle przypadło we wrześniu 24,8 proc. wszystkich rejestracji samochodów osobowych w Europie. To duża różnica w stosunku do danych sprzed dziesięciu lat. Wtedy udział pojazdów z silnikiem zasilanym olejem napędowym w całym rynku przekraczał 50 proc.

Jak zmieniały się udziały w rynku na przestrzeni ostatnich lat.

Według Filipe’a Munoza, analityka z JATO Dynamics, powyższe liczby potwierdzają, że rewolucja na rynku motoryzacyjnym już się zaczęła. Jego zdaniem napędza ją w dużym stopniu przyjazna elektromobilności polityka europejskich rządów, ale konsumenci i tak są już gotowi na zaakceptowanie nowych technologii.

Najlepiej sprzedające się samochody osobowe w Europie w różnych segmentach rynku. Dane dotyczą września.

Potwierdza to również kilka innych liczb z raportu JATO Dynamics. I tak np. we wrześniu najlepiej sprzedającym się samochodem w segmencie D w Europie była Tesla Model 3. Sprzedano jej blisko 16 tys. egzemplarzy. Na drugim miejscu tutaj znalazł się VW Passat (w wersjach spalinowych i hybrydowych), którego wybrało niecałe 9,6 tys. kierowców na Starym Kontynencie.

Foto: Tesla.

Czytaj więcej: Wraca bestia. Hummer EV to odlot. Cybertruck Tesli zapowiada się przy tym blado.
Czytaj więcej: Ducati Multistrada V4 – pierwszy na świecie motocykl z dwoma radarami.

Podziel się artykułem