Ducati Multistrada V4 – pierwszy na świecie motocykl z dwoma radarami

ducati radar

15 października Ducati pokaże światu nowy motocykl turystyczny Multistrada V4. Ale już chwali się instalacją w nim całkiem nowego systemu ARAS (Advanced Rider Assistance System), którego rdzeniem są dwa radary.

Tego nikt wcześniej nie zrobił. W Ducati Multistrada V4, którego produkcja właśnie się rozpoczęła, pojawią się dwa radary – przedni i tylny. 

Pierwszy z nich będzie współpracował z adaptacyjnym tempomatem pracującym w zakresie prędkości od 30 do 160 km/godz. Tylny radar natomiast będzie ostrzegał kierującego motocyklem przed zbyt szybko zbliżającymi się pojazdami oraz tymi, które znajdują się w martwych strefach.

Ducati nad całym system ARAS pracował od 2016 roku. Robił to w bliskiej kooperacji z Boshem, dobrze znanym dostawcą różnych mechanicznych i elektronicznych systemów i podzespołów do samochodów i motocykli. Spory udział w tym projekcie mieli też inżynierowie z Politechniki w Mediolanie.

Konstruktorom udało się zamknąć motocyklowe radary w niewielkich obudowach przypominających kamery sportowe. Ich zdaniem system ARAS znacząco zwiększy komfort i bezpieczeństwo motocyklistów na drogach.

A to ma szczególne znaczenie w wypadku właśnie takiej konstrukcji jak Multistrada V4. To będzie duży motocykl z potężnym silnikiem o mocy około 190 KM i przeznaczony do pokonywania długich tras.

Foto: Ducati.

Czytaj więcej: Nadjeżdża wyjątkowy elektryczny SUV. Volvo rozpoczyna produkcję XC40 Recharge.
Czytaj więcej: Tesla Battery Day – elektryki będą tańsze i podbiją świat. Za jakieś trzy lata.

Podziel się artykułem