Nowy iPad 8. Klasyk od Apple’a jest szybszy. Pytanie tylko, czy to ma duże znaczenie

ipad 8

Apple pokazał światu kolejną już – ósmą – odsłonę swojego najtańszego – co wcale nie znaczy taniego – tabletu. iPad 8 z wyglądu bardzo przypomina poprzednika. Jest jednak od niego szybszy.

iPad 8 wygląda jak model z ubiegłego roku. Nadal mamy tu dość spory jak na tablet wyświetlacz wysokiej jakości  o przekątnej 10,2 cala otoczony dość solidnymi ramkami z centralnie umieszczonym u dołu przyciskiem Home, w którym zaszyto czytnik linii daktyloskopijnych.

Tablet – podobnie jak poprzedni – obsługuje rysik iPad Pencil pierwszej generacji i możemy go podłączyć przez Smart Connector do zewnętrznej klawiatury – niekoniecznie tej od Apple’a.

Są tu też między innymi głośniki stereofoniczne, kabel pozwalający podpiąć do tabletu zewnętrzną pamięć w standardzie USB C, opcjonalnie 32 lub 128 GB pamięci na dane i też opcjonalnie modem 4G, gdyby ktoś chciał być zawsze połączony z internetem.

Duża nowość jest jedna. Procesor A10 z modelu ubiegłorocznego zamieniono na A12. Przez to nowy tablet jest wyraźnie szybszy od poprzedniego.

iPad 8 – czy większa szybkość ma znaczenie?

Apple twierdzi, że iPad 8 Apple jest dwukrotnie szybszy od najpopularniejszego laptopa z Windosem i trzykrotnie szybszy od najpopularniejszego tabletu z Androidem. Hmm…. Dobry marketing. W praktyce, po pierwsze, i tak często wielu będzie skazanych na używanie komputerów w codziennej pracy lub zabawie – tablet nie zawsze jednak zastąpi komputer. Po drugie, w codziennej eksploatacji różnice pomiędzy iPadem 7 a nową „ósemką” wcale nie muszą być duże. 

Wątpliwe, by wymiana procesora na bardziej wydajny model spowodowała np. odczuwalny wzrost wydajności popularnych aplikacji. A tych bardzo profesjonalnych raczej i tak nie będziemy uruchamiali na iPadzie, zarówno dlatego, że profesjonaliści wolą duże ekrany i komfortowe klawiatury z myszami, jak i dużo więcej pamięci. 32 GB lub 128 GB w iPadzie dość jasno pokazuje, że ma on jednak poważne ograniczenia.

Co, z drugiej strony, absolutnie go nie przekreśla. iPad w najnowszej odsłonie nadal to jeden z najlepszych tabletów na świecie. W cenie od 1599 zł (32 GB) lub 2099 zł (128 GB) dostajemy przemyślaną i sprawdzoną elektronikę do zabawy, edukacji lub okazjonalnej pracy. 

Foto: Apple.

Czytaj więcej: Bajkowy symulator samochodu Aston Martin Valkyrie. Kosztuje… Lepiej nie pytaj.
Czytaj więcej: IKEA ma pomysł, jak zmienić kolor głośników Symfonisk. Wystarczy dokupić odpowiedni front lub ubranko na lampę.

Podziel się artykułem

One thought on “Nowy iPad 8. Klasyk od Apple’a jest szybszy. Pytanie tylko, czy to ma duże znaczenie

  1. Jeden z najlepszych ale definitywnie nie najlepszy na zamkniętej platformie i w niebotycznej cenie. Biorąc pod uwagę wydajność do ceny to ipady appla plasują się daleko za czołówką

Comments are closed.