Nie daj się zhakować. 5 prostych zasad bezpieczeństwa

zabezpieczona komórka

W starciu z wirusami komputerowymi i cyberprzestępcami, którzy próbują wyłudzić lub zaszyfrować nasze dane, wcale nie jesteśmy bezbronni. Przestrzegając poniższych zasad, spowodujemy, że hakerom będzie trudniej.

Dobra ochrona przed cybrezagrożeniami, nie polega na sięganiu po najdroższe i najbardziej wyrafinowane oprogramowanie antywirusowe i do filtrowania ruchu z internetu, ale na rygorystycznym stosowaniu się do kilku zasad. Ich przestrzegania nie jest niezwykle kłopotliwe, a niesie naprawdę sporo korzyści – dzięki temu nasze dane zarówno w smartfonie, jak w komputerze będą naprawdę bezpieczniejsze. Zatem…

  1. Aktualizuj system operacyjny i aplikacje na Twoich urządzeniach. Wszystkich – komputerach, tabletach, smartfonach. Kiedy system prosi Cię o aktualizację, nie zwlekaj, zgadzaj się na to. Bardzo często poprawki do programów i systemu operacyjnego dotyczą właśnie ochrony przed cyberzagrożeniami – ignorowanie więc ich jest nierozsądne.
  2. Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania antywirusowego i dbaj o to, by było zawsze aktualne. Kup wznowienie licencji zanim jeszcze wygaśnie poprzednia, by cały czas Twój sprzęt i Twoje dane były chronione.
  3. Korzystaj z silnych, trudnych do odgadnięcia haseł. I – co tu bardzo ważne – innych dla różnych usług. Traktuj hasło jak zwykły klucz do domu lub samochodu – jeden otwiera pojedyncze drzwi, nie wszystkie, które są Twoje.
  4. Czytaj uważnie mejle, które do Ciebie przychodzą. Zwróć uwagę skąd są. Kasuj wszystkie podejrzane i absolutnie nie klikaj na odnośniki, które się w nim znajdują, ani nie otwieraj dołączonych załączników. Pamiętaj przy tym, że żaden bank lub inny poważny serwis w internecie nie przyśle Ci mejla z prośbą o natychmiastową  zmianę hasła – to próby wyłudzenia.
  5. Tam gdzie to możliwe, włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe – czyli takie, w którym do do zalogowania się, potrzebne jest np. hasło oraz sms z komórki. To bardzo duże utrudnienie dla hakerów.

Foto: Biljana Jovanovic z Pixabay.

Czytaj więcej: Twój smartfon z Androidem zwalnia? Prosty trick, jak go przyspieszyć.
Czytaj więcej: Używany MacBook lub MacBook Air . Jak sprawdzić zużycie baterii?

Podziel się artykułem