15,3 TB – taką pojemność ma teraz największy dysk SSD do naszego laptopa. O cenę lepiej nie pytaj

największy dysk SSD

Tajwański producent dysków SSD TeamGroup pochwalił się właśnie nowym modelem QX SSD. Ma prawdopodobnie największą pojemność spośród wszystkich dysków SSD, które możemy zainstalować w przeciętnym laptopie.

Rekordowy QX SSD umieszczono w typowej obudowie dla dysków 2,5-calowych. Ma też standardowe tutaj złącze SATA. Bez problemów możemy go więc zainstalować w przeciętnym laptopie.

TeamGroup twierdzi, że QX SSD odczytuje dane z prędkością do 560 MB/s. Maksymalna prędkość zapisu jest nieco mniejsza – wynosi 480 MB/s.

Nowy dysk korzysta z technologii 3D QLC NAND, która pozwala przechowywać 4 bity informacji w jednej komórce pamięci i zamyka w jednym układzie scalonym wiele ich warstw. Zaletą tej technologii jest możliwość tworzenie dysków SSD o dużym pojemnościach, wadą – mniejsza ich trwałość w porównaniu do wcześniejszych technologii, gdzie w jednej komórce zapisywano 1, 2 lub nawet 3 bity informacji.

TeamGroup daje dla dysku QX SSD trzyletnią gwarancję i ocenia jego trwałość zapisu danych na poziomie 0,15 DWPD – to oznacza, że w czasie gwarancji dysk może być zapisywany codziennie średnio do 15 proc. jego pojemności.

Cena QX SSD jest zabójcza. Tajwańczycy chcą za niego aż 3990 dol., czyli około 15 tys. zł. To czyni z dysku o rekordowej pojemnością raczej ciekawostkę technologiczną niż użyteczne narzędzie. Ale, cóż… Czasem ktoś może mieć mnie typowe potrzeby i niezbędne są mu ekstremalne rozwiązania.

Foto: TeamGroup.

Czytaj więcej: Nowa Moto Razr 5G z zaginanym ekranem zaraz wjedzie do sklepów. Szybsza i z lepszymi aparatami.
Czytaj więcej: Wkrótce wysyp nowości od Apple’a. Będą cztery nowe iPhone’y, dwa Apple Watche, tablet i słuchawki.

Podziel się artykułem