Nowy system dla iPhone’ów utrudni Facebookowi śledzenie ludzi. Firma Zuckerberga ostrzega

Facebook Cambridge Analytica

W nowym systemie operacyjnym iOS 14, przygotowywanym dla iPhone’ów ma pojawić się funkcja ułatwiająca blokowanie specjalnych identyfikatorów dla reklamodawców (IDFA). Przez to znacząco mogą skurczyć się przychody Facebooka z reklam i zagrożony będzie byt wielu małych firm.

Apple chce, by w jego nowym nadchodzącym systemie operacyjnym dla iPhone’ów i iPadów śledzenie zachować użytkowników z wykorzystaniem specjalnego identyfikatora IDFA (ma go każdy sprzęt Apple’a – od iPhone’a po komputer) było trudniejsze niż do tej pory. Użytkownicy bowiem będą musieli zgodzić  się na to, by dostęp do IDFA miały konkretne aplikacje.

To, zdaniem Facebooka rozłoży jego sieć reklamową Audience Network. Pozwala ona dziesiątkom firm z całego świata reklamować się w internecie za pomocą reklam sprofilowanych dla konkretnego internauty. Dzięki IDFA wyrafinowane algorytmy Audience Network wyświetlają np. reklamy krzeseł ogrodowych komuś, kto ich ostatnio szukał w internecie, albo reklamy wycieczek do Grecji tym, którzy ostatnio często odwiedzali strony biur podróży.

Bez IDFA wyświetlanie reklam precyzyjnie sprofilowanych pod konkretnego użytkownika będzie niemożliwe. Reklamy będą bardziej przypadkowe, a przez to mniej wartościowe i płatne. To wszystko spowoduje, że przychody z sieci Audience Network mogą spaść nawet o połowę.

A to duży problem nie tylko dla Facebooka, ale przede wszystkim do tysięcy firm, które sporo zarabiały dzięki reklamom odpowiednio rozsyłanym dzięki IDFA. Problem zdecydowanie nie jest marginalny.

– Pracujemy z ponad 19 tys. firm internetowych (deweloperów systemów reklamowych i wydawców) z całego świata, którym wypłaciliśmy w ubiegłym roku miliardy dolarów. Wiele z nich to małe przedsiębiorstwa, których istnienie opiera się na internetowych reklamach – przypomina Facebook na swoim blogu.

Uderzanie w nie teraz, w trudnym czasie – jak podkreśla Facebook – może przynieść bardzo bolesne skutki dla całej globalnej gospodarki.

Foto: Obraz Gerd Altmann z Pixabay.

Czytaj więcej: Zakrzywiony ekran z odświeżaniem 165 Hz za 889 zł? To już dzisiaj możliwe.
Czytaj więcej: LG Wing – niezwykły telefon z dwoma ekranami. Jeden można wysunąć zza drugiego.

Podziel się artykułem

2 thoughts on “Nowy system dla iPhone’ów utrudni Facebookowi śledzenie ludzi. Firma Zuckerberga ostrzega

  1. Nie żebym się czepiał, ale…

    ‚… W nowym systemie operacyjnym iOS 14, przygotowywanym dla nowych iPhone’ów…’

    Już na samym początku jest błąd, iOS14 nie jest przygotowywany dla nowych iPhone’ow, jest kolejna wersja systemu operacyjnego dla iPhone’ow; będzie pracował na modelach które maja po 5 lat (i nowsze), tj. 6s/ 6s+/ SE i kolejne modele. Może chociaż trochę ‚redakcja’ się przyłoży do pisania tekstu.

    Dlatego właśnie ten problem tak boli FB; system będzie pracował nie tylko na nowych, ale również i na starszych modelach, których jest mnóstwo.

    1. Tak, wiemy. Dziękujemy za uwagę. Skorygowane, łącznie z tytułem.

Comments are closed.