Czy dzieci powinny nosić maski? Są już zalecenia WHO – bardzo rozsądne

koronavirus-dzieci-maski

Starsze dzieci w zasadzie powinny nosić maski tak samo jak dorośli, młodsze nie – tak w największym skrócie brzmią najnowsze zalecenia ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

WHO pracowało nad wytycznymi dotyczącymi noszenia lub nie przeciwepidemicznych masek przez dzieci wspólnie z takimi organizacjami jak UNICEF i Międzynarodowe Stowarzyszenie Pediatryczne. 

Zgodzono się między innym odnośnie tego, że nie do końca badaczom jasny jest jeszcze sposób przenoszenia infekcji koronawirusa przez dzieci. Ale niektóre dowody wskazują, że młodsze dzieci mają tutaj mniejsza podatność na infekcje w porównaniu do dorosłych, a starsze mogą częściej rozprzestrzeniać wirusa niż młodsze.

Dlatego WHO nie zaleca ubierania masek najmłodszym w wieku do lat 5. Dzieci w wieku natomiast od 6 do 11 powinny już nosić maski w miejscach publicznych, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi, to zależy zarówno od lokalnej sytuacji epidemiologicznej (wskaźnika reprodukcji wirusa), jak i tego, czy dzieci mają one kontakt z osobami starszymi lub takimi, dla których zarażenie koronawirusem byłoby bardzo ryzykowne.

Starsze dzieci w wieku 12 lat i więcej powinny, zdaniem WHO, nosić tak samo maseczki jak dorośli oraz stosować się do tych samych zaleceń dystansowania społecznego.

Do tego wszystkiego WHO dodaje jednak jeszcze jedną bardzo ważną uwagę. Organizacja zaleca, by korzyści płynące z noszenia masek przez dzieci w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19 ponadto „ rozważono w kontekście potencjalnych szkód związanych z noszeniem masek, w tym możliwości ich noszenia i związanego z tym dyskomfortu oraz problemów społecznych i komunikacyjnych”.

Z zaleceniami WHO doskonale współgra to co mówią praktycznie wszyscy epidemiolodzy i co niedawno przypomniał też największy amerykański ośrodek zwalczania chorób zakaźnych CDC. 

Jego zdaniem materiałowe maski są „kluczowym narzędziem w walce z COVID-19, które może zmniejszyć rozprzestrzenianie się choroby” i „istnieje niewiele powodów medycznych, które uniemożliwiałyby większości ludzi ich noszenie”.

Foto: Manuel Darío Fuentes Hernández z Pixabay.

Czytaj więcej: Na lotnisko po zakupy lub do kina. Porty lotnicze szukają pieniędzy.
Czytaj więcej: [TEST] Neffos X20 Pro, czyli pojechaliśmy na wakacje ze smartfonem za 600 zł i nie była to zła decyzja.

Podziel się artykułem