Rekordowy zakup F-35 przez Japonię to nie wszystko. Tokio samodzielnie buduje niewykrywalny myśliwiec 6. generacji

f-x

Japoński minister obrony poinformował tamtejszą Izbę Reprezentantów, że kontynuowane są prace nad ultranowoczesnym samolotem myśliwskim 6. generacji, który ma zastąpić w przyszłej dekadzie starzejącą się flotę maszyn F-2, japońskich odpowiedników F-16.

Prace nad nowym samolotem prowadzi i koordynuje Agencja ds. Przejęć, Technologii i Logistyki, agencja ministerstwa obrony. Tylko w tym roku na rozwój tego projektu ma otrzymać 28 mld jenów – nieco ponad miliard złotych.

Te pieniądze pójdą między innymi na rozwój dronów, które mają latać w zespołach razem z myśliwcem kierowanym przez człowieka. To jedna z najnowszych technologii zbrojeniowych, dotąd na poważnie rozwijana wyłącznie w USA i w Australii.

Imponujące możliwości powstającego japońskiego samolotu, ukrywającego się pod projektem F-X, nie będą się kończyć tylko na możliwości bliskiej współpracy z dronami. Nowe myśliwce będą mogły między synchronizować woje ataki na wrogie samoloty – zmniejszy się więc ryzyko zbędnego odpalenia wielu rakiet do tego samego celu.

F-X ponadto ma przenosić uzbrojenie w zamykanych lukach, jak F-22, co dodatkowo utrudni jego wykrycie przez radary przeciwnika. Poza rakietami samolot ma być uzbrojony w broń energetyczną do niszczenie atakujących go rakiet przeciwlotniczych.

F-X – możliwe pionowe lądowanie

Maszyna będzie też korzystać z systemu wektorowania ciągu, co podniesie znacząco jej manewrowość oraz prawdopodobnie pozwoli na mocno skrócony start i pionowe lądowanie.

Produkcja F-X ma rozpocząć się w 2031 roku. Nowe samoloty mają zastąpić starzejącą się flotę blisko 100 F-2, myśliwców czwartej generacji zbudowany na podstawie konstrukcji amerykańskiego F-16.

F-X-y w połączeniu z blisko 150 F-35 kupionymi od Amerykanów, mają skutecznie równoważyć zagrożenie ze strony coraz silniejszych Chin w przyszłej dekadzie. Pierwsze F-35 w japońskich siłach samoobrony, jak nazywa się armia Kraju Kwitnącej Wiśni, latają od ubiegłego roku. Na zakup 100 kolejnych Tokio podpisało przed chwilą z Waszyngtonem rekordowy kontrakt o wartości 23 mld dol.

Foto: Japońskie Ministerstwo Obrony.

Czytaj więcej: Dron zwiadowczy wystrzeliwany z granatnika. Amerykańska armia pracuje nad nowym zwiadowcą.
Czytaj więcej: Myśliwce F-35 w eskorcie dronów XQ-58 Valkyrie. Nowy pomysł amerykańskich wojskowych.

Podziel się artykułem