Samsung 870 QVO – nowy dysk SSD o pojemności 8TB do naszego laptopa

Samsung 870 QVO

Samsung wprowadza właśnie na rynek nową rodzinę dysków SSD – 870 QVO. Największy z nich ma 8 TB pojemności.

W maju pisaliśmy, że firma Sabrent pochwaliła się pierwszym dyskiem o pojemności 8 TB przeznaczonym do instalacji w normalnych komputerach. Ale był on w standardzie PCIe, Samsung 870 QVO to natomiast typowy nośnik 2,5 cala z bardziej popularnym interfejsem SATA.

Nowy dysk jest rozwinięciem konstrukcji 860 QVO zaprezentowanej pod koniec 2018 roku – był to pierwszy dysk w technologii QLC SSD o pojemności 4 TB.

Model 870 QVO będzie oferowany w czterech pojemnościach – 1 TB, 2 TB, 4 TB i 8 TB. W Stanach ceny ustalono odpowiednio na poziomach 130, 250, 500 i 900 dol. Za największy zapłacimy więc z grubsza tyle, ile za przyzwoitego laptopa, ale to w końcu naprawdę duża pojemność.

Maksymalny odczyt danych w Samsung 870 QVO odbywa się z prędkością do 560 MB/s, a w przypadku zapisu plików transfer danych spada do 530 MB/s.

Nowe dyski korzystają ponadto z technologii Intelligent TurboWrite technology – buforowania części danych przeznaczonych do zapisu, co zdaniem Koreańczyków powoduje, że rzeczywiste tempo zapisu jest zbliżone do prędkości odczytu danych.

Dyski w technologii QLC SSD zużywają się nieco szybciej od wcześniejszych TLC. Dlatego też Samsung daje na nie trzy lata gwarancji, a nie 5, jak w wypadku nośników TLC.

Foto: Samsung.

Czytaj więcej: Samsung Galaxy Watch 3 już za chwilę. Coraz więcej przecieków o nowym zegarku.
Czytaj więcej: Samsung ma unikatową wersję Galaxy S20 Plus. Tym razem flagowy telefon dla wielbicieli zespołu BTS.

Podziel się artykułem