Kolejny lot testowy i umowa z NASA, ale nadal nie wiemy, kiedy Virgin Galactic poleci z turystami w komos

virgin galactic test

Spółka Richarda Bransona poinformowała o przeprowadzeniu kolejnego lotu testowego suborbitalnego statku kosmicznego SpaceShipTwo. A chwilę przed tym poinformowała o podpisaniu umowy z NASA na współpracę przy lotach w kosmos z turystami.

Najnowszy test SpaceShipTwo nie był specjalnie spektakularny. Był to lot w atmosferze bez uruchomienia silnika rakietowego w statku kosmicznym.

SpaceShipTwo został wyniesiony na dużą wysokość przez samolot-matkę WhiteKnightTwo i tam przez niego uwolniony powrócił z dwoma pilotami lotem szybowcowym na pas startowy kosmodromu Spaceport America w Nowym Meksyku. 

Virgin Galactic informuje, że ten drugi już test lotów z nowego ośrodka uruchomionego latem ubiegłego roku pozwolił zdobyć kolejne doświadczenia niezbędne do uruchomienia komercyjnych lotów suborbitalnych z turystami.

Jednak takich testów – a nawet ciekawszych, bo z odpaleniem silnika rakietowego – było wiele i już niewielu one ekscytują. Inwestorzy czekają na uruchomienie komercyjnych lotów z turystami. Te zakładano, że w końcu rozpoczną się w tym roku, ale na razie kosmiczna spółka Richarda Bransona tego nie potwierdza.

Virgin Galactic – umowa na szkolenie kosmicznych turystów

Chwali się za to nową umową z NASA. Zapisano w niej, że Virgin Galactic ma pomóc NASA znaleźć chętnych na wycieczkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną i jeszcze ich przygotować do tego lotu właśnie w swojej bazie Spaceport America. Jak te szkolenia mają wyglądać i kiedy się rozpoczną? Virgin Galactic tego nie podaje. 

Tak więc wydaje się, że pomysł na półtoragodzinne wycieczki w kosmos Bransona trochę jakby zwolnił. Więcej zrobiono w ubiegłym roku, kiedy SpaceShipTwo faktycznie poleciał w locie testowym w kosmos z pierwszym pasażerem – pracownicą spółki – i kiedy firma zakończyła budowę kosmodromu dla turystów.

Jest to też w dużym kontraście z aktywnością innych prywatnych spółek działających w branży kosmicznej, zwłaszcza SpaceX założonej przez Elona Muska. Ta firma wysłała ostatnio dwóch astronautów we własnym statku kosmicznym na stację orbitalną, intensywnie buduje sieć satelitów Starlink do rozsiewania internetu oraz rozwija program budowy dużego statku Starship zdolnego do lotu nawet na Marsa.

Foto: Virgin Galactic.

Podziel się artykułem