Technologia 5G – czy może zmienić nasze życie?

korzyści 5g

Sieć 5G to kolejny etap błyskawicznego rozwoju na rynku najnowszych technologii. Jej pojawienie się to nie tylko gwarancja szybszych połączeń z internetem, ale również zapowiedź ogromnych zmian w wielu innych aspektach naszego życia.

Według zapowiedzi sieci 5 G omożliwią podłączenie do sieci wielu nowych urządzeń, co z pewnością ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków. Sprawdź, co jeszcze oferuje nam ta technologia.

Czym jest 5G?

Jeśli zastanawiasz się, co to 5G, przychodzimy z pomocą. 5G to nic innego, jak skrót od wyrażenia „piąta generacja”. Chodzi tu oczywiście o generacje technologii komórkowej. Miała ona swój debiut w 2019 roku i niemal natychmiastowo i z dużym powodzeniem zastąpiła dotychczasowe sieci trzeciej i czwartej technologii. 

Zgodnie z zapewnieniami specjalistów (m.in. z Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego) ma ona charakteryzować się nie tylko ogromną wydajnością i prędkością, ale również niezawodnością. Dzięki nowej generacji połączenia z Internetem będą bardziej stabilne, a ewentualne opóźnienia w przesyłaniu danych – niemal niezauważalne. Konkretne dane specyfikacyjne 5G prezentują się następująco:

  • Prędkość transferu może osiągnąć nawet do 20Gb/s przy pobieraniu danych i do 10Gb/s w przypadku ich wysyłania;
  • Opóźnienia w przesyłaniu danych nie powinny przekroczyć czterech milisekund, ale możliwe jest nawet osiągnięcie opóźnienia wynoszącego zaledwie jedną milisekundę;
  • Sieć może „udźwignąć” obciążenie nawet miliona urządzeń na kilometrze kwadratowym;
  • Połączenie przy użyciu sieci 5G nie zostanie przerwane nawet podczas przemieszczania się z prędkością 500 km/h.

Jak 5G może odmienić nasze życie?

Niezawodność, prędkość i wydajność to bardzo pozytywne, choć również bardzo nieostre określenia. Jak więc odnoszą się one do konkretnych sytuacji i w jakich sprawach technologia 5G faktycznie może wpłynąć na nasze życie? 

Dominujące znaczenie ma tu przede wszystkim możliwość podłączenia do sieci jeszcze większej ilości urządzeń, bez uszczerbku na jakości przesyłu danych. Jest to szczególnie ważne, gdy liczba gadżetów podłączanych do Internetu stale rośnie. Jednym z rozwiązań, które najmocniej skorzystają na rozwoju nowoczesnej sieci 5G jest tzw. Internet Rzeczy. Jest to nic innego, jak koncepcja wielu urządzeń (takich jak telefony, laptopy, zmywarki, stacje pogodowe i inne), które mogą połączyć się z Internetem, korzystając z drogi bezprzewodowej. Jest on podstawą istnienia takich instytucji, jak smart home, Przemysł 4.0 czy inteligentne miasto. 

Motoryzacja i szeroko pojęty transport również doznają znacznych ułatwień w związku z rozwojem technologii. Pojedyncze pojazdy będą mogły nawzajem ostrzegać się o niebezpieczeństwach, kolizjach i korkach, dzięki czemu ruch na drogach stanie się znacznie bardziej płynny. 

Technologia 5G nie pozostawi również bez zmian rozrywkowego aspektu naszego życia. Najbardziej prawdopodobne korzyści płynące z jej rozwoju, to: możliwość prowadzenia transmisji na żywo w wysokiej jakości, streaming czy swobodna obsługa najbardziej wymagających gadżetów.

W spekulowanych skutkach wprowadzenia technologii piątej generacji znajduje się również zastąpienie przez nią routerów, wszelkich punktów dostępu, a nawet Wi-Fi.

Czy 5G jest szkodliwe?

Wraz z rosnącą popularnością i szybkim rozwojem sieci 5G, pojawiły się głosy o jej szkodliwym wpływie na zdrowie, a nawet życie ludzi. Warto pamiętać jednak o tym, iż przeprowadzane badania nie wykazały większych nieprawidłowości.

Żaden test nie wykazał również działania 5G, które stanowiłoby jakiekolwiek, potencjalne zagrożenie dla ludzkiego życia. Nie należy więc uznawać postulowanych zarzutów wobec sieci nowej generacji za rzetelne informacje.

Czytaj więcej: W końcu jest! W poniedziałek Plus uruchamia pierwszą sieć 5G w Polsce.
Czytaj więcej: Samsung Galaxy Fold 2 wchodzi do masowej produkcji. Ma być dużo lepszy i ciut tańszy od poprzednika.

Podziel się artykułem