Latem rusza produkcja BMW iX3. W pełni elektryczny crossover wjedzie do europejskich salonów prosto z Chin

bmw ix3

Oliver Zipse, szef BMW, poinformował akcjonariuszy spółki, że latem jego firma rozpocznie produkcję w pełni elektrycznego crossovera. BMW iX3 jeszcze w tym roku ma wjechać do europejskich salonów.

BMW iX3 będzie wyjątkowym samochodem. Po pierwsze, to pierwszy model niemieckiego koncernu, który będzie produkowany wyłącznie w Chinach – w fabryce w Shenyang – przez spółkę BMW Brilliance, w której Niemcy mają 75 proc. akcji. 

Po drugie, BMW iX3 będzie pierwszym model na nowej płycie podłogowej zaprojektowanej tak, by można było wykorzystać ją w konfiguracji ze wszystkimi dostępnymi dzisiaj napędami – spalinowym, hybrydowym i w pełni elektrycznym. Na tej samej płycie ma powstać również elektryczny i4 z nadwoziem typu fastback.

BMW iX3 będzie napędzane silnikiem elektrycznym o mocy 282 KM i z momentem obrotowym 400 Nm. Samochód będzie miał napęd tylko na tył i koncern nic nie mówi o tym, by miała pojawić się opcjonalnie wersja z napędem na cztery koła.

Auto będzie wyposażone w baterię niklowo-kobaltową 74 kWh o podwyższonej gęstości, przez co będzie w stanie na jednym naładowaniu pokonać dystans 440 km (norma WLTP). Naładujemy ją do 80 proc. pojemności w 30 minut za pomocą ładowarki o mocy 150 kW.

Niedawno na nowym koncie instagramowym scott26.unofficial pojawiły się pierwsze zdjęcia samochodu – można zakładać, że są bardzo bliskie wersji produkcyjnej auta.

Dokładnej daty debiutu BMW iX3 w Europie jeszcze nie znamy, podobnie jak ceny. Ale ta ostatnia na pewno nie będzie niska – samochód ma być konkurencją dla takich aut jak Mercedes-Benz EQC and Audi E-Tron.

Foto: scott26.unofficial.

Czytaj więcej: Podwoiła się sprzedaż samochodów elektrycznych. Ale ciągle jesteśmy bardzo daleko od przełomu.
Czytaj więcej: Continental wyprodukował oponę z kauczuku pozyskanego z mniszka lekarskiego.

Podziel się artykułem