W Samsungu Galaxy S30 będzie mniej megapikseli niż w S20 Ultra. Koreańczycy prezentują nową matrycę

ISOCELL GN1

Do tej pory wydawało się, że im więcej megapikseli ma matryca tym lepiej. Ale Samsung, wprowadzając na rynek nowy układ ISOCELL GN1, przeczy tej teorii.

Koreański koncern pochwalił się nową matrycą do smartfonów. ISOCELL GN1 ma rozdzielczość 50 Mpix, a więc ponad dwukrotnie mniejszą niż układ 108 Mpix, którego znajdziemy w Galaxy S20 Ultra.

Ruch pozornie niezrozumiały – w końcu im więcej megapikseli, tym więcej szczegółów może zawierać zarejestrowany układ. Za tym idzie też możliwość dodania do aparatu funkcji solidnego cyfrowego zoomu. 

Jednak w praktyce nie jest tak pięknie. Wzrost liczby pikseli na malutkiej matrycy, którą raczej trudno powiększyć w miniaturowych układach aparatów instalowanych w smartfonach, powoduje że są one coraz mniejsze, przez co rejestrują mniej światła, a to już wpływa na jakość zdjęć. 

W matrycach o dużej liczbie megapikseli trudno jest też zbudować szybki i bezbłędnie działający układ autofocus. Ma kłopoty z ostrzeniem, co zresztą raportują niektórzy użytkownicy Samsungów Galaxy S20 Ultra.

Koreański koncern postanowił więc zbudować matrycę o mniejszej rozdzielczości, ale i tak wysokiej oraz taką, w której autofocus działa szybko i bezbłędnie. Taki ma być właśnie nowy układ ISOCELL GN1.

To pierwsza matryca Samsunga, w której zainstalowano równolegle dwie kluczowe technologie – Tetracell i Dual Pixel. 

Ta pierwsza łączy dane z czterech pikseli na matrycy do jednego na zdjęciu, przez to aparat w komórce dużo lepiej sobie radzi w trudnych warunkach oświetleniowych.

A Dual Pixel to z kolei wykorzystanie w układzie autofocusa dwóch fotodiod na piksel, przez co działa on szybko i dokładnie.

Produkcja matrycy ISOCELL GN1 rozpoczyna się na dniach, a więc powinna ona zostać zainstalowana między innymi w nowych smartfonach rodziny Galaxy S30.

Foto: Samsung.

Czytaj więcej: Samsung Galaxy Watch Active 2 wkrótce zmierzy Ci ciśnienie krwi. Ale najpierw musi się na to zgodzić Minister Zdrowia.
Czytaj więcej: Dlaczego Huawei P40 Pro i P40 Pro Plus nie mają ekranów 120 Hz a Samsung takie ma?

Podziel się artykułem