Nadciąga czas bilionerów. Szef Amazonu może być pierwszym z nich

Amazon logo

Wkrótce bycie miliarderem nie będzie już szczytem marzeń o rekordowym majątku. W 2026 roku może pojawić się na świecie pierwszy bilioner i będzie nim Jeff Bezos – szef Amazonu.

Jesienią ubiegłego roku Comparisun, amerykański serwis z poradami dla przedsiębiorców, zamieścił oryginalne zestawienie najbogatszych ludzi świata ustawionych wg tego, w którym roku ich majątek przekroczy wartość 1 biliona dolarów.

Szacunki dziennikarzy Comparisun nie były całkowitym wróżeniem z fusów – oparli je na notowaniach giełdowych i liście miliarderów opracowanej przez magazyn Forbes. Uwzględniono przy tym w tej zabawie tylko 25 najbogatszych Ziemian.

Kiedy Comparisun opublikował to zestawienie, mało kto na niego zwrócił uwagę – ot taka tam sobie zabawa jakich wiele w serwisach gospodarczych i biznesowych.

Ale nagle – w miniony tygodniu – amerykański Twitter rozgrzał się do czerwoności napędzany żywymi polemikami dotyczącymi opracowania Comparisun. Ktoś potknął się o nie w sieci, wrzucił do medium społecznościowego i się zaczęło. Temat „kiedy doczekamy pierwszego bilionera” zawładnął umysłami wielu amerykańskich internautów w czasach, gdy spora część z nich traci pracę w wyniku zatrzymania gospodarki przez koronawirusa.

Na czele Jeff Bezos, Xu Jiayin i Jack Ma

Nad zestawieniem Comparisun pochylili się również dziennikarze portalu giełdowego Marketwatch i stwierdzili – po swoich wyliczeniach – że ta prognoza może się ziścić.

Pierwszym bilionerem na świecie prawdopodobnie zostanie Jeff Bezos, szef Amazonu. Wg Comparisun stanie się to w 2026 roku, więc prawie już zaraz.

Majątek Bezosa teraz jest wart – wg danych agencji Bloomberg – 143 mld dol, czyli ponad 600 mld zł. Ile to jest? Hmm… To niemal o połowę więcej niż wynosi zatwierdzony na ten rok budżet Polski – ten przypomnijmy zaplanowano pierwotnie na ponad 435 mld zł.

Do tego Amazon Bezosa cały czas pędzi na giełdzie. Akcje spółki, napędzanej wielkimi zakupami online w czasie pandemii, zyskały w tym roku na amerykańskiej giełdzie około 30 proc., podczas gdy S&P 500 – jeden z najważniejszych amerykańskich indeksów giełdowych – stracił niemal 12 proc.

Dodajmy, że w pierwszym kwartale internauci wydali na zakupy w Amazonie 75 mld dol. Szaleństwo.

W zestawieniu Comparisun jest też duży konkurent Amazonu i Bezosa – to Jack Ma, szef Alibaby. On bilionerem prawdopodobnie zostanie w 2030 roku.

Szybciej będzie to dane Xu Jiayin – prezes i założyciel Evergrande Group, największego chińskiego dewelopera, może stać się bilionerem już w 2027 roku.

W zestawieniu Comparisun znajdziemy też między innymi Marka Zuckerberga, szefa Facebooka i twórców Google’a. Zuckerberg może zostać bilionerem w 2036 roku, a Lary Page i Sergey Brin w 2051 roku – będą wtedy mieli 77 lat.

Czytaj więcej: Facebook ma nowy wielki plan. Położy podwodny kabel dookoła Afryki.
Czytaj więcej: Reklamy zamulają twojego smarftona? Google w Chrome wkrótce je będzie blokował.

Podziel się artykułem

2 thoughts on “Nadciąga czas bilionerów. Szef Amazonu może być pierwszym z nich

  1. Nie ma w Polsce słowa bilioner.
    Ang – Pol
    Milion – Milion
    Bilion – Miliard

    1. Ależ my to wiemy. Nie ma, ale będzie. Szef Amazonu będzie zaraz miał majątek przekraczający bilion dolarów, a jeszcze wcześniej złotych – ang. trillion. Inaczej po polsku tysiąc miliardów…

Comments are closed.