Continental wyprodukował oponę z kauczuku pozyskanego z mniszka lekarskiego

Urban Taraxagum

Dzisiaj opony produkowane są głównie z wykorzystaniem kauczuku syntetycznego z ewentualnymi domieszkami kauczuku naturalnego. Ten ostatni może być pozyskiwany już w Europie – z mniszka lekarskiego.

Jury Cycle Show w Taipei nagrodziło pierwszą seryjnie produkowaną oponę rowerową – Continental Urban Taraxagum – z kauczuku pozyskiwanego z mniszka lekarskiego, popularnej i doskonale znanej każdemu rośliny.

Model Urban Taraxagum to uniwersalna opona do rowerów sportowych i wyścigowych rozmiarze 35-622. W tym roku ma być intensywnie testowana przez kolarzy w Tour de France.

Kauczuk wykorzystany w jej produkcji powstał w laboratorium badawczym Continental w Anklam w Niemczech, otwartym w grudniu 2018 roku. Producent opon przeprowadza tam badania w zakresie uprawy i przetwarzania mniszka w celu pozyskania kauczuku, jako alternatywy dla tropikalnego drzewa kauczukowego.

– Wzór bieżnika nawiązuje do kształtu komórek mniszka lekarskiego, co przekłada się na jego niekonwencjonalny wygląd, podczas gdy grawerunek na ścianach bocznych opony odnosi się do pochodzenia rośliny – podała firma w komunikacie o nagrodzie w Taipei.

A cały projekt opony z mniszka lekarskiego jest osadzony w kompleksowej strategii zrównoważonego rozwoju, obejmującej aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. 

– Dzięki znacznemu zmniejszeniu dystansu z upraw do fabryki, obniżamy koszty i nakłady pracy w łańcuchu dostaw oraz efektywniej wykorzystujemy zasoby naturalne – twierdzi koncern w komunikacie prasowym.

Foto: Continental.

Czytaj więcej: Elektryczny Ford Mustang Cobra Jet 1400. Amerykańska firma wskrzesza legendę do wyścigów na 1/4 mili.
Czytaj więcej: Lotus chce wyprodukować samochód do codziennej jazdy. I to może jeszcze w tym roku.

Podziel się artykułem