Nowy panel słoneczny o wydajności trzy razy lepszej od typowego. To rewolucja

panel sloneczny

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) wyprodukowali ogniwo słoneczne o wydajności sięgającej niemal 50 proc, a więc nawet trzy razy większej od typowych paneli znajdujących się na rynku.

Sprawność nowego ogniwa sięgnęła w warunkach laboratoryjnych, kiedy oświetlono go skoncentrowaną wiązką światła, 47,1 proc. Ten sam panel wystawiony na słońce również osiągnął światowy rekord wydajności na poziomie 39,2 proc.

To doskonałe wyniki, biorąc pod uwagę, że większość sprzedawanych dzisiaj paneli ma sprawność na poziomie 15-18 proc.

Nowy panel opracowany przez badaczy z NREL jest tzw. sześciozłączowym ogniwem słonecznym, a więc zbudowano go z wykorzystaniem sześciu różnych półprzewodników, z których każdy absorbuje inną część widma słonecznego. Poza tym składa się aż ze 140 warstw, a i tak ma grubość mniej więcej jednej trzeciej ludzkiego włosa.

Wynalazek NREL spowoduje, że wkrótce ogniwa fotowoltaiczne o wyraźnie wyższej sprawności pojawią się na rynku. A to spowoduje dalszy spadek cen produkcji energii elektrycznej ze słońca.

Zwłaszcza, że NREL nie jest jedynym ośrodkiem badawczym pracującym nad wzrostem wydajności ogniw fotowoltaicznych. Ten wyścig w kierunku jeszcze wyższej ich sprawności trwa już od dawna i jego efekty są coraz lepiej widoczne. Panele słoneczne stały się częstym zjawiskiem nawet w Polsce, już opłaca się je instalować na naszych domach, opłaca też budować większe farmy słoneczne. 

Foto: Jukka Niittymaa z Pixabay.

Czytaj więcej: Jest pierwszy „domowy” test na koronawirusa. Wynik po 2-3 dniach.
Czytaj więcej: [TEST] Jaki router do Neostrady? Archer VR400 zmienił wszystko.

Podziel się artykułem