Koronawirus kreuje nowych miliarderów. To właściciele firm biotechnologicznych

Epidemia koronawirusa to również czas, kiedy gwałtownie rośnie sprzedaż i wartość niektórych firm biotechnologicznych – tych, które produkują, sprzedają lub opracowują leki i akcesoria medyczne przydatne do walki z koronawirusem.

Vir Biotechnology to spółka ze San Francisco pracująca od lat nad szczepionkami i lekami na choroby zakaźne. W przeszłości badała między innymi wirusy SARS i MERS. 

22 stycznia firma poinformowała, że rozpoczyna przeszukiwanie swojej dużej biblioteki przeciwciał pod kątem znalezienia takiego, które będzie efektywne w zwalczaniu wirusa Covid-19. To spowodowało, że kurs spółki na giełdzie NASDAQ w ciągu kilku dni się potroił.

Notowania spółki Vir Biotechnology

I mimo późniejszych spadków spowodowanych w ogóle strachem przed koronawirusem, który zapanował na rynkach kapitałowych, nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Pomogły w tym nowe informacje od spółki. 12 lutego Vir Biotechnology podał, że znalazł dwa przeciwciała, które wydają się obiecujące w walce z koronawirusem.

Firma nawiązała również współpracę z chińską spółką biotechnologiczną WuXi Biologics, specjalizującą się w rozwoju i produkcji leków na zamówienie innych firm.

Chińczycy z Amerykanami będą więc razem wkrótce produkować lek na koronawirusa – Vir Biotechnologu szybciej go będzie mogło sprzedawać wszędzie poza Chinami, WuXi otrzymało prawo do jego produkcji i sprzedaży na rynku chińskim. Możliwe, że te dwie firmy zarobią na tym krocie.

Tak , jak już wielkie pieniądze na epidemii koronawirusa zarabia Cui Jinhai, prezes chińskiej spółki Allmed Medical Products produkującej niemal wszystko co z gazy – w tym np. gaziki do dezynfekcji – oraz maski chirurgiczne. Od początku roku kurs spółki na giełdzie w Shenzhen podwoił się, a majątek Jinhai urósł o 17 mld dol., wg szacunków Bloomberga.

Notowania spółki Allmed Medical Products

O 40 proc. powiększyły się w tym roku również notowania chińskiej firmy Guangzhou Wondfo Biotech, która opracowała szybkie testy na koronawirusa – to pozwoliło jej prezesowi Li Wenmei i jego żonie Wang Jihua wejść do grona miliarderów.

O kilkadziesiąt procent powiększył się też majątek Ang Kanga, byłego lekarza, a teraz większościowego udziałowca firmy Hualan Biological Engineering. Ta firma opracował w przeszłości szczepionkę na grypę H1N1, teraz próbuje wynaleźć ją na koronawirusa.

Foto: Arek Socha z Pixabay.

Czytaj więcej: Lopinawir, Rytonawir, Remdesivir i Tocilizumab, czyli jak Włosi próbują leczyć zarażonych koronowirusem.
Czytaj więcej: Testy są kluczowe, czyli dlaczego Korea radzi sobie dużo lepiej z koronawirusem niż Włochy.

Podziel się artykułem