O krok bliżej do Księżyca. Udany test systemu ratowniczego statku Orion

test LAS

NASA poinformowała o zakończonym sukcesem teście kluczowego silnika rakietowego systemu ratowniczego statku kosmicznego Orion. To jej zdaniem bardzo ważny element realizacji programu Artemis – ponownego lądowania człowieka na Księżycu. 

Współczesne statki kosmiczne są wyposażone w system przerywania startu (LAS – launch abort system). W wypadku jakichkolwiek poważnych problemów z rakietą, odłącza on statek od niej, stabilizuje i przygotowuje do bezpiecznego awaryjnego lądowania. 

Taki system będzie miał też budowany przez NASA razem z kilkoma koncernami statek Orion przeznaczony głównie do pozaorbitalnych lotów w kosmos – między innymi na Księżyc w ramach programu Artemis i później na Marsa. 

Jak działa LAS?

LAS w wersji dla Oriona i przeznaczonej dla niego rakiety SLS składa się między innymi z trzech stałych silników rakietowych. W wypadku awarii rakiety, najpierw silnik przerywania misji odciąga od niej moduł załogi. Potem silnik kontroli położenia (ACM) stabilizuje odrzuconą kapsułę statku kosmicznego. Na koniec silnik jettison oddziela cały system LAS od Oriona tuż przed uruchomieniem spadochronu, co ma zapewnić bezpieczne lądowanie załogi w końcowej fazie gwałtownie przerwanego lotu.

25 lutego NASA przeprowadziła ostatni – trzeci – już – test kwalifikujący silnik ACM do lotów załogowych. Wcześniej zakończyła sprawdzanie silnika jettison i dwie z trzech prób silnika przerywania misji. System LAS dzieli zatem już niewielki krok od osiągnięcie pełnej funkcjonalności i zdaniem NASA najnowszy test z 25 lutego jest ważną częścią całego programu ponownego lądowania na Księżycu w 2024 roku.

Kiedy NASA znowu wyląduje na Księżycu?

Dotrzymanie jednak powyższego terminu będzie trudne i już staje się mało prawdopodobne. Dość powiedzieć, że pierwszy lot testowy potężnej rakiety SLS najwcześniej odbędzie się prawdopodobnie dopiero wiosną przyszłego roku, a nie późną jesienią tego roku, jak wcześniej planowano. 

Późno, bo dopiero za trzy lata, mają też rozpocząć się testy w kosmosie nowych skafandrów dla astronautów. No i amerykański Kongres rozważa z powodów budżetowych przełożenie misji na Księżyc z 2024 na 2028 roku. 

Foto: NASA.

Czytaj więcej: Przyspiesza podbój kosmosu. Najciekawsze misje w tym roku.
Czytaj więcej: Helsinki ogłaszają wyjątkowy konkurs. Wystartować może każdy, zyskać mogą też polskie miasta.

Podziel się artykułem