Helsinki ogłaszają wyjątkowy konkurs. Wystartować może każdy, zyskać mogą też polskie miasta

Helsinki

Helsinki mają ambitny cel. Chcą do 2035 roku stać miastem neutralnym dla klimatu. W tym ma pomóc wyjątkowy konkurs – Helsinki Energy Challenge – z nagrodą główną wysokości miliona euro.

W 2035 roku Helsinki chcą osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli wytwarzany w mieście dwutlenek węgla ma być w całości pochłonięty przez znajdującą się w nim roślinność. Łatwo nie będzie. By osiągnąć ten cel, stolica Finlandii będzie musiała między innymi przebudować niemal w całości miejski system ogrzewania.

Odpowiada ona teraz za produkcję ponad połowy CO2 emitowanego przez miasto i przypomina rozwiązania stosowane w polskich miastach. Ciepło produkowane jest zwykle razem z energią elektryczną w kilku elektrociepłowniach. W 53 proc. powstaje ze spalania węgla, a w 35 proc. z gazu ziemnego. Helsinki spalają też biomasę – w ten sposób pokrywając 3 proc. zapotrzebowania na ciepło i olej opałowy – 1 proc. zapotrzebowania. Ponadto kilka procent ciepła pobierają z pomp cieplnych.

Helsinki Energy Challenge – za chwilę koniec ze spalaniem węgla

Do 2035 roku stolica Finlandii, by osiągnąć neutralność klimatyczną, musi odejść od spalania węgla, gazu i biomasy. Wcześniej – bo do końca 2029 roku musi przestać spalać węgiel – wchodzi w życie bezwzględny zakaz rządu Finlandii. To ogromne wyzwanie, bowiem teraz z węgla, gazu i biomasy wytwarzane jest ponad 6,5 tys. GWh energii cieplnej.

Jak zatem wytworzyć bez spalania czegokolwiek taką ilość energii? To właśnie pytanie do osób, które chcą wystartować w Helsinki Energy Challenge. Miasto oczekuje, że wyzwania podejmą się zespoły projektowe z całego świata. Ich celem ma być wymyślenie nowego ekologicznego sposobu ogrzewania miasta. 

Helsinki Energy Challenge – wysoka nagroda, zyskają wszyscy

Na specjalnej stronie internetowej umieszczono szczegóły aplikowania do konkursu. Ma się składać z dwóch etapów. W pierwszym – trwającym od 27 lutego do 31 maja – wybrane mają być pomysły nadające się do dalszych prac. Ich autorzy otrzymają 10 tys. euro na rozwój projektu i pomoc miejskich ekspertów w trakcie drugiego etapu. Pomysł uznany za najlepszy zostanie nagrodzony kwotą 1 miliona euro.

– Zmiana klimatu jest kluczowym wyzwaniem naszych czasów. Celem Helsinki Energy Challenge jest nie tylko znaleźć rozwiązanie konkretnego problemu dla naszego miasta, ale również dla innych ośrodków miejskich z całego świata – mówi Jan Vapaavuori, burmistrz Helsinek.

Foto: Kosti Keistinen z Pixabay.

Czytaj więcej: Francja idzie na wojnę z SUV-ami. Wprowadza drastyczny podatek.
Czytaj więcej: Dobre wieści dla świata. Spadła produkcja prądu z węgla.

Podziel się artykułem