Sony Xperia 1 II – nowy flagowy smartfon dla entuzjastów fotografii, filmu i muzyki

Sony Xperia 1 II

Nowy flagowy smartfon Sony czerpie pełnymi garściami z bogatego doświadczenia japońskiego producenta związanego z technologiami rejestracji i odtwarzania obrazu oraz dźwięku. I bardzo dobrze.

Nie przypadkiem Sony opis swojego nowego smartfonu w materiałach prasowych zaczyna od jego głównego aparatu. Ten naprawdę jest wyjątkowy. Wykorzystano tu trzy wysokiej jakości obiektywy firmy ZEISS – 16 mm, 24 mm i 70 mm. 

Współpracują z matrycami o rozdzielczości 12 Mpix, co może wydawać się wartością niewielką w porównaniu do smartfonów, w których rozdzielczość matrycy sięga 48, 64 czy nawet 108 Mpix. Jednak projektanci komórki Sony Xperia 1 II wierzą, że za finalną jakość zdjęcia odpowiada w największym stopniu jakość optyki i precyzja matrycy w odwzorowaniu kolorów – rozdzielczość jest ważna, ale niekoniecznie najważniejsza. 12 Mpix wysokiej jakości z dobrą optyką i oprogramowaniem aparatu daje ich zdaniem więcej, niż 48 Mpix z kiepskim szkłem.

Sony Xperia 1 II

Sony Xperia 1 II – technologia z lustrzanek

Sony w modelu Xperia 1 II zastosowało kilka technologii pochodzącej z aparatów z wymiennymi obiektywami α. I tak np. system autofocusa smartfona Xperia 1 II może pracować w trybie ciągłym, wyliczając parametry 60 razy na sekundę. Może też głównym obiektywem robić zdjęcia seryjne z szybkością do 20 kl./s. W efekcie fotki znajdujących się w ruchu obiektów powinny być zawsze ostre.

Aparat w Sony Xperia 1 II rozpoznaje poza tym oczy zwierząt i ludzi i na nie ostrzy. Przez to z kolei smartfonem można zrobić efektowne portrety. 

Wielbicieli fotografii ucieszy tryb Photography Pro – po jego uruchomieniu pojawia się system obsługi znany użytkownikom aparatów α, z ręcznymi ustawieniami czułości matrycy, czasu migawki i innych parametrów.

Smartfon Xperia 1 II może współpracować z aparatami Sony α. Aplikacja Imaging Edge for Mobile pozwala używać telefonu do wyzwalania migawki aparatu i zmieniania kompozycji, trybu ostrości, czułości ISO i innych ustawień. Umożliwia też przesyłanie do smartfona zdjęć zrobionych aparatem α w celu weryfikacji ich kolorystyki.

Sony Xperia 1 II – filmy prawie jak w kinie

Smartfon Xperia 1 II to również niezły sprzęt do kręcenia filmów. W trybie Cinematography Pro „powered by CineAlta” wprowadzono np. nowy tryb zapisu kinowego, 10-bitowego obrazu 2K HDR do 120 kl./s. 

Pełniejszą kontrolę nad ujęciem zapewniają funkcje ustawiania ostrości dotykiem i ręcznej regulacji ekspozycji, miernik poziomu oraz ulepszone ustawienia balansu bieli. 

W nagrywaniu czystego dźwięku pomaga z kolei unikatowa, firmowa technologia inteligentnej filtracji wiatru, która redukuje hałasy wywołane przez wiatr. 

Oglądanie filmów na smartfonie Sony Xperia 1 II może być przyjemne. 6,5-calowy wyświetlacz OLED 4K HDR odświeżany z częstotliwości 90 Hz ma iście kinowe proporcje 21:9. W telefonie pracuje poza tym procesor obrazu X1 do urządzeń mobilnych oparty na technologii telewizorów BRAVIA.

Smarfton jest zgodny z systemem Dolby Atmos®, ma przednie głośniki stereo i korzysta z technologii 360 Reality Audio podnoszącej jakość muzyki z zasobów serwisu Tidal. Co również ważne, w Xperia 1 II pojawiło się znowu standardowe gniazdo słuchawkowe.

Sony Xperia 1 II – pierwszy smartfon Japończykow z 5G

Nowy smartfon napędza najszybszy teraz układ Qualcomma Snapdragon 865. W związku z tym telefon może pracować w sieciach 5G – integralną częścią kości 865 jest modem do obsługi sieci nowej generacji.

W Sony Xperia 1 II jest 8 GB RAM i 128 GB pamięci na dane. Baterię 4000 mAh można ładować bezprzewodowo. 

Ciekawostką jest możliwość bezpośredniego podłączenie do smartfonu kontrolera bezprzewodowego DUALSHOCK 4 z konsoli PlayStation 4. Taka konfiguracja, jak zaznacza Sony, jest obecnie zgodna z grą Call of Duty: Mobile.

Sony Xperia 1 II

Smartfon Xperia 1 II jest wodoodporny na poziomie norm IP65/68 i pokryty z obu stron szkłem Corning Gorilla Glass 6. Oferowany będzie w wersji czarnej i fioletowej. Sprzedaż rozpocznie się późną wiosną 2020 r. Cena? Tej niestety Sony nie podaje, ale Japończycy raczej nie będą chcieli windować ceny na bardzo wysoki poziom. Producenci już wiedzą, że bardzo drogie komórki słabo się sprzedają.

Foto: Sony.

Czytaj więcej: Sony skrzyżowało głośnik przenośny ze słuchawkami i powiesiło to na szyi. Czy SRS-WS1 podbije świat?
Czytaj więcej: Po lekturze mejli i pierwszej kawie czas na zakupy, czyli kiedy kupujemy w sieci.

Podziel się artykułem

One thought on “Sony Xperia 1 II – nowy flagowy smartfon dla entuzjastów fotografii, filmu i muzyki

Comments are closed.