Komputery Mac bardziej odporne na atak z sieci? To już przeszłość – są nowe dane

wirus komputerowy

W ubiegłym roku w przeliczeniu na pojedynczy komputer zarejestrowano więcej ataków wirusów i innego złośliwego oprogramowania na komputery Apple’a niż na te z Windows.

Przez lata komputery Macintosh i system macOS były spostrzegane jako bardziej bezpieczne od Windows – między innymi dlatego, że – jak argumentowano – cyberprzestęcom nie opłaca się tworzyć złośliwego oprogramowanie (malware) na maki, skoro pecetów z Windows jest dużo więcej.

I w zasadzie była to prawda. Komputery Apple’a były wyraźną niszą, cyberprzestępcy „polowali” głównie na sprzęt Windows. Ale to już przeszłość. Na świecie działa już ponad 1,5 mld wszystkich urządzeń Apple, razem z iPhone’ami – co czyni z nich wszystkich atrakcyjny już cel ataków dla twórców złośliwego oprogramowania. Ubiegły rok był tutaj przełomem, na co wskazują analizy firmy Malwarebytes zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Firma wyliczyła, że w ubiegłym roku średnio pojedynczy Mac był atakowany przez złośliwe oprogramowanie aż 11 razy, rok wcześniej takich ataków było 4,8.

Co gorsza tych ataków – w przeliczeniu na pojedynczy komputer – jest już więcej niż w wypadku pecetów. W świecie Windows złośliwe oprogramowanie próbuje zaszkodzić w ciągu roku średnio na pojedynczy komputer 5,8 razy.

Pewną pociechą dla właścicieli sprzętu Apple’a może być to, że znaczna część tych ataków była realizowana w formie dość naiwnych dla ostrożnego internauty prób zachęcenia do zainstalowania rzekomo użytecznego oprogramowania. Niemniej koniec z przekonaniem, że komputery Mac są bardzo bezpieczne. Korzystając z nich, też trzeba zachować ostrożność i może pomyśleć o instalacji programu antywirusowego, jeżeli dotąd taki wydawał się nam zbędnym wydatkiem.

Foto: PIxabay.

Czytaj więcej: Apple sprzedał w ubiegłym roku więcej zegarków niż cała Szwajcaria.
Czytaj więcej: Apple z najwyższą sprzedażą w historii. Do pełni szczęścia jednak daleko.

Podziel się artykułem