Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem w samolocie?

higiena rąk

Eksperci są zgodni. Ważniejsze w uniknięciu infekcji koronawirusem jest staranne mycie rąk niż noszenie materiałowej maski zasłaniającej usta i nos.

David Powell, doradca medyczny w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Przewoźników Lotniczych (IATA) powiedział dla CNBC, że ryzyko zarażenia jakimkolwiek poważnym wirusem w samolocie jest bardzo niskie, ponieważ powietrze przepływa przez „filtry klasy chirurgicznej”. Kluczowa więc, dla uniknięcia zarażenia wirusem w trakcie lotu, jest odpowiednia higiena rąk.

– Wiemy, że wirus w znakomitej większości rozprzestrzenia się przez bliski kontakt z kimś, kto nie czuje się dobrze – tłumaczy ekspert. 

Wirusy układu oddechowego przenoszą się bowiem głównie drogą kropelkową. W praktyce oznacza to, że znajdują się w kropelkach śliny lub kataru, które opuszczają organizm w trakcie kaszlu lub kichania. Kiedy ich dotkniemy, możemy się zarazić.

Należy więc unikać dotykania powierzchni, na których mogą znajdować się kropelki z wirusem oraz – co ważne – własnej twarzy. Bardzo ważne jest również, by często i dokładnie myć dłonie – koniecznie mydłem, nie samą wodą. – Odpowiednia higiena rąk jest kluczowa – podkreśla Powell.

Do tego zarażeni powinni odpowiednio kichać i kaszleć – w  chusteczkę lub w wypadku jej braku w ręce, które potem powinni jak najszybciej umyć. Osoby z gorączką nie powinni też wchodzić na pokład samolotu – to dlatego służby na lotniskach sprawdzają teraz temperaturę podróżnych.

Wskazówki Powella podzielają inni eksperci, w tym np. David Heymann, który koordynował w Światowej Organizacji Zdrowia zwalczanie wirusa SARS. Heymann radzi również unikać bliskich kontaktów z osobami, których podejrzewamy, że są zarażone i myć ręce po tym, kiedy taką osobą dotkniemy.

Co ciekawe, zarówno Powell, jak i Heymann, uważają, że noszenie materiałowych masek zakrywających nos i usta nie jest bardzo efektywne – wirusy z kropelek, które na niej się znajdą, mogą przeniknąć przez materiał. To dlatego personel medyczny często korzysta z bardziej szczelnych kombinezonów lub ochronnych masek na całą twarz wykonanych z twardych, nieprzepuszczających materiałów.

Foto: Martin Slavoljubovski z Pixabay.

Czytaj więcej: Nie będzie targów MWC w Barcelonie. Odwołane z powodu koronawirusa.
Czytaj więcej: Samsung Galaxy Z Flip – 30 rat po 220 złotych i w Twojej kieszeni pojawi się przyszłość.

Podziel się artykułem