Toyota deweloperem. Zbuduje miasto przyszłości pod górą Fudżi

Toyota Woven City

Woven City – tak ma nazywać się miasto przyszłości, które Toyota zamierza w celach głównie badawczych zbudować u podnóża najbardziej znanej japońskiej góry.

Woven City zajmie obszar około 70 hektarów. Ma to być w założeniach Toyoty żywe laboratorium, w którym mieszkańcy miasta i badacze będą sprawdzali, jak w praktyce działają najnowsze rozwiązania z zakresu robotyki, automatyki domowej, sztucznej inteligencji, zeroemisyjnego transportu oraz ekologicznego, energooszczędnego budownictwa.

Toyota wiele szczegółów dotyczących Woven City ujawniła w trakcie targów CES 2020 odbywających się w Las Vegas od 7 do 10 stycznia. Wybór tego miejsca prezentacji oryginalnego projektu był bardzo przemyślany – Toyota chce bowiem, by w budowę jej miasta przyszłości włączyło się wielu innowatorów, w tym cenione firmy technologiczne.

Toyota Woven City
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 82

Niektórych już udało się przekonać. Głównym architektem Woven City został Bjarke Ingels, ceniony duński architekt, który wraz ze swoim zespołem, doskonale się czuje w najbardziej innowacyjnych i odważnych projektach i który projektował między innymi nowy Two World Trade Center, główną siedzibę Google’a i Dom Lego w Danii. 

Woven City – alejki dla ludzi, szosy dla autonomicznych samochodów

W Woven City będą między innymi trzy rodzaje dróg. Pierwsze dla szybko poruszających się pojazdów – najchętniej autonomicznych i oczywiście zeroemisyjnych. Drugie dla osób korzystających z wolniejszych e-hulajnóg, pieszych i może rowerów. Będą też alejki, którymi poruszać się będą mogli wyłącznie piesi.

Toyota Woven City
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 82

Miasto ma być w pełni energetycznie samowystarczalne i ekologiczne – również na etapie budowy. Domy będą głównie drewniane, tworzone z modułów produkowanych przez roboty, nawiązujące do tradycyjnej japońskiej architektury. Na ich dach znaleźć się mają ogniwa fotowoltaiczne. Toyota chce też produkować prąd w mieście, korzystając z wodorowych ogniw paliwowych.

W domach mają znaleźć się najnowsze systemy typu smart-home – zdolne między innymi do monitorowania kondycji fizycznej ich mieszkańców i bardziej trywialnych zadań w rodzaju sterowania oświetleniem, ogrzewaniem oraz zamawiania jedzenia z najbliższego baru sushi. 

Toyota Woven City
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 82

W mieście przyszłości ma być przy tym bardzo zielono – nie będzie w nim brakowało parków i placów. Toyota chce, by mieszkańcy Woven City jak najczęściej przebywali ze sobą. Wierzy, że jest to dobre, zdrowe i kreatywne.

Toyota Woven City
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 82

Japoński koncern zasugeruje zamieszkanie w Woven City między innymi swoim pracownikom i ich rodzinom, emerytom, zainteresowanym prowadzeniem w mieście sklepów i restauracji oraz badaczom, który będą sprawdzać, jak może wyglądać nasze życie w najbliższej przyszłości.

Budowa nowego miasta ma się rozpocząć z początkiem przyszłego roku.

Foto: Toyota.

Czytaj więcej: Norwedzy chcą zbudować pierwszy na świecie pływający podwodny tunel.
Czytaj więcej: Luksusowy mikrohotel na biegunie północnym. O cenę lepiej nie pytaj.

Podziel się artykułem