Qualcomm ma dwa nowe procesory do smartfonów. Tym razem ważniejszy wydaje się tańszy Snapdragon 765

snapdragon 765

Na corocznej konferencji Snapdragon Tech Summit firma Qualcomm, czyli najważniejszy na rynku producent procesorów do smartfonów, pokazała dwa nowe układy – Snapdragon 865 i Snapdragon 765.

Pierwsza z tych kości przeznaczona jest do flagowych smartfonów. To następca znanego z najdroższych teraz telefonów układu Snapdragon 855. Oczywiście szybsza od niego – Qualcomm twierdzi, że o 25 proc. i dotyczy to zarówno głównego rdzenia, jak i jednostki graficznej.

W praktyce oznacza to między innymi, że nowy procesor graficzny – nazywa się Spectra 480 – będzie w stanie współpracować z aparatem o matrycy 200 Mpix, rejestrować obraz wideo 8K i w trybie slow-motion zapisywać 960 klatek na sekundę z rozdzielczością 720p.

Ważne jest również to, że Snapdragon 865 będzie współpracował wyłącznie z modemem X55 Qualcomma, a ten obsługuje standard 5G z maksymalnym transferem danych na poziomie 7 GB na sekundę. Z tego wynika, że praktycznie każdy flagowiec w przyszłym roku będzie zgodny z sieciami nowej generacji.

Snapdragon 765

I tu przechodzimy do układu Snapdragon 765, przeznaczonego do smartfonów ze średniej półki. Wydaje się on ważniejszy dla całego rynku smartfonów od topowego 865.

Po pierwsze dlatego, że telefony ze średniej półki dzisiaj dominują na rynku i wiele wskazuje, że ten trend zostanie utrzymany. Wielu nie chce kupować drogich flagowych smartfonów.

Poza tym Snapdragon 765 ma wbudowany model 5G – X52. On pozwala ściągać dane z maksymalną prędkością 3,7 Gbps, wolniej więc niż X55, ale i tak bardzo, bardzo szybko. Ta kość poza tym nie będzie bardzo droga – pozwoli więc producentom komórek stworzyć przystępne cenowo smartfony 5G i dzięki temu nowa technologia w końcu trafi pod strzechy…

Pierwsze telefony z nowymi procesorami Qualcomma pojawią się na rynku już za chwilę – z początkiem nowego roku. Wśród nich będzie Xiaomi Mi 10 z układem Snapdragon 865.

Foto: Qualcomm.

Czytaj więcej: Qualcomm ma nowy procesor – Snapdragon 855 Plus. Smarftony dla graczy będą w końcu szybsze od tych standardowych.
Czytaj więcej: Intel Core i9-9900KS – nowy podkręcany procesor dla graczy, czyli co robić gdy AMD atakuje.

Podziel się artykułem