Sprzedaż smartfonów na świecie. Apple z największymi spadkami. Huawei wielkim wygranym

huawei mate x

Apple w trzecim kwartale był jedyną firmą wśród pięciu największych producentów smartfonów, której sprzedaż spadła w ciągu roku o ponad 10 proc. Oznacza to utratę niemal pięciu milionów klientów.

Trzeci kwartał w ogóle nie był dobry dla producentów smartfonów. Z najnowszego raportu Gartnera wynika, że sprzedano ich na całym świecie 387,4 mln, a więc o 0,4 proc. mniej niż w tym samym czasie rok temu.

Ale słabe wyniki nie dotyczą wszystkich. Huawei zwiększył sprzedaż w ciągu roku aż o jedną czwartą! To szokujące, zwłaszcza, że chiński koncern ma mocno utrudnioną działalność przez sankcje nałożone na niego przez Trumpa.

Dzisiaj użytkownicy smartfonów, zdaniem Anshula Gupty, szefa analityków z Gartnera, nie chcą – tak jak w przeszłości – wydawać pieniędzy na najdroższe flagowe komórki. – Teraz optują za modelami ze średniej półki – mają one lepszy stosunek ceny do możliwości – twierdzi Gupta.

Sprzedaż smartfonów na świecie w trzecim kwartale 2019 roku.

Sprzedaż smartfonów – Huawei i Samsung, dwóch wielkich wygranych

Na pierwszym miejscu zestawienia Gartnera jest Samsung. W trzecim kwartale Koreańczycy sprzedali ponad 79 mln smartfonów, a więc więcej niż co piątego. Udało im się też zwiększyć udział w globalnym rynku. To twardy dowód na to, że sprawdza się nowa strategia Samsunga wdrażana od kilku kwartałów, której rdzeniem jest produkcja zaawansowanych smartfonów ze średniej półki cenowej.

Drugi jest wspomniany Huawei – firma idzie jak burza, niemal nokautując konkurencję na swoim macierzystym rynku. Trump mocno pomógł Huawei w Chinach, wprowadzając sankcje na spółkę. Przez to część Chińczyków sięgnęła po smartfony Huawei, kierując się patriotycznymi sentymentami.

Na podium jest jeszcze Apple – największy przegrany zestawienia. Firma sprzedała w trzecim kwartale niemal pięć milionów mniej iPhone’ów niź rok temu. I stało się to, na co zwraca uwagę Gartner, mimo wielu promocji przeprowadzonych na różnych rynkach. Sprzęt ze znaczkiem nadgryzionego jabłka jest zdecydowanie za drogi dla większości konsumentów i nie tak pociągający jak kiedyś.

Foto: Huawei.

Czytaj więcej: Luksusowa elektronika z upustami rzędu 40 proc. na Black Friday. Dobry przykład dla Apple’a.
Czytaj więcej: I niech Moc będzie z Tobą, czyli nadciąga wyjątkowy Samsung Galaxy Note 10+ Star Wars Edition.

Podziel się artykułem