Tesla zbuduje fabrykę w Berlinie. Będzie taniej?

gigafactory

Elon Musk we wtorek powiedział, że czwarta gigafabryka Tesli powstanie pod Berlinem. Będzie produkować baterie, układy napędowe, no i samochody.

Musk już wcześniej zapowiadał, że Tesla musi rozpocząć produkcję aut w Europie i z pewnością decyzję o jej budowie przyspieszyła wyśmienita sprzedaż Modelu 3 na Starym Kontynencie. Samochód, które zadebiutował na największych europejskich rynkach z początkiem roku, sprzedaje się tam więcej niż wyśmienicie – najlepiej w swojej klasie cenowej. Dlatego też Musk we wtorek w Berlinie odbierał nagrodę „Złotej kierownicy” tabloidu Bild.

I przy tej okazji twórca Tesli i SpaceX powiedział, że za chwilę ruszy budowa czwartej już gigafabryki jego motoryzacyjnej spółki pod Berlinem (dwie wielkie fabryki Tesla ma w Stanach, jedną w Chinach – w zasadzie wszystkie są dalej rozbudowywane). A w centrum niemieckiej stolicy zostanie uruchomione centrum inżynierii i projektowania.

Budowa nowego zakładu ma potrwać 12 do 18 miesięcy. Produkcja rozpocznie się w 2021 roku i na początku z taśm montażowych będzie zjeżdżać Tesla Y – nowy SUV Tesli rozmiarów Modelu 3.

Wiele państw starało się o budowę gigafabryki. Wśród nich były Węgry, Czechy, Portugalia, Francja i Holandia. W tym ostatnim kraju, tak na marginesie, działa już całkiem spore europejskie centrum dystrybucyjne Tesli – w Tilburgu. Wśród chętnych na wielką fabrykę Tesli była też Polska. Wiosną premier Morawiecki pochwalił się nawet, że rozmawiał z Elonem Muskiem w kwestii budowy jego fabryki nad Wisłą. Nic z tego jednak, jak widać, nie wyszło.

Ale fakt, że Tesla zbuduje fabrykę w Berlinie i tak może być dla nas korzystny. Po pierwsze, to może doprowadzić do kolejnych spadków cen samochodów elektrycznych w Europie, w tym Polsce. Po drugie, możliwe, że któryś z niemieckim dostawców Tesli ma już zakłady lub złoży zamówienie w którejś z licznych działających u nas firm branży automotive.

Foto: Tesla.

Czytaj więcej: Dlaczego diesel w Polsce jest droższy od benzyny? Odpowiedź pływa po morzach i oceanach.
Czytaj więcej: Pallad droższy od złota. Złodzieje kradną katalizatory.

Podziel się artykułem