Virgin Galactic otwiera pierwszy kosmodrom dla turystów

Spaceport Virgin Galactic

Virgin Galactic ogłosił, że należący do niej Spaceport America w Nowym Meksyku jest już gotowy na przyjęcie pierwszych kosmicznych turystów.

Spaceport zbudowany został w stanie Nowy Meksyk, nieco ponad 150 km na północ od El Paso i granicy pomiędzy USA a Meksykiem. Składa się pasa startowego, dużego hangaru lotniczego i futurystycznego trzykondygnacyjnego terminalu nazwanego Bramą do kosmosu (Gateway to Space).

Z tego miejsca mają wkrótce rozpocząć się suborbitalne turystyczne loty w kosmos. Już tutaj, a nie w bazie w Kalifornii jak do tej pory, są też testowane statki kosmiczne SpaceShipTwo razem z wynoszącym jest w powietrze ogromnym samolotem WhiteKnightTwo zbudowane przez Virgin Galactic.

Firma założona przez ekscentrycznego miliardera Richarda Bransona ma w tej chwili jeden samolot WhiteKnightTwo i dwa statki kosmiczne z miejscami dla sześciu pasażerów w każdym. Z łatwością zmieszczą się do wspomnianego hangaru kosmodromu. Miejsca jest w nim na dwa wielkie samoloty i pięć statków kosmicznych Virgin Galactic.

Brama do kosmosu prawie jak strefa VIP na zwykłym lotnisku

Kosmiczni turyści, zanim wybiorą się w krótką wycieczkę w kosmos z kosmodromu Spaceport, gdzie będę się cieszyć nieważkością przez kilka minut na wysokości około 100 km nad Ziemią, najpierw spędzą kilka chwil w dość luksusowym wnętrzu nowego terminalu razem z rodziną lub przyjaciółmi. Specjalnie w tym celu przygotowano parter Bramy do kosmosu. Przypomina on strefę dla vipów na normalnych lotniskach. Jest tu restauracja dla kosmicznych turystów i osób im towarzyszących, są fotele, kanapy i duże oszklenia pozwalające patrzeć na pas startowy kosmodromu i pustynię otaczającą obiekt.

Gaia Lounge Dinning Area at The Gateway To Space

Na pierwszym piętrze Bramy do kosmosu znajduje się natomiast między innymi centrum kontroli lotów oraz pokój odpraw dla pilotów statków kosmicznych i samolotu WhiteKnightTwo.

Najwyższą trzecią kondygnację obiektu zarezerwowano jako miejsce odpoczynku dla pilotów. Tej cześci Virgin Galactic jeszcze nie pokazał mediom, trwają tam ostatnie prace wykończeniowe.

W sumie jednak cały obiekt, jak twierdzi firma, jest już w pełnej gotowości na przyjęcie pierwszych kosmicznych turystów. Firma nie podaje jednak, kiedy to nastąpi. Wiadomo tylko, że loty testowego statków kosmicznych SpaceShipTwo i WhiteKnightTwo znajdują się w ostatniej fazie i że Virgin Galactic ma już ponad 600 chętnych na wycieczkę w kosmos jego pojazdami. Tyle osób zarezerwowało oryginalną i nietanią podróż – zapłacić za nią trzeba teraz 250 tys. dol.

Pełne uruchomienie kosmodromu wyraźnie sugeruje, że od pierwszych turystycznych lotów w kosmos pojazdami Virgin Galactic dzielą nas już najwyżej miesiące, a może nawet tylko tygodnie.

Foto: Virgin Galactic.

Czytaj więcej: Virgin Galactic wysyła po raz pierwszy pasażera w kosmos. Jesteśmy już o krok od regularnych lotów z turystami.
Czytaj więcej: Wyścig na Księżyc przyspiesza. Nie tylko Jeff Bezos chce na tym zarobić.

Podziel się artykułem