Telewizor Honor Vision pierwszym sprzętem Huawei z nowym systemem operacyjnym HarmonyOS

Honor Vision TV

Na dniach do chińskich sklepów wjadą dwa telewizory Huawei – Honor Vision i Honor Vision Pro. To pierwsze produkty chińskiej marki z opracowanym przez nią systemem operacyjnym HarmonyOS.

W maju Donald Trump zabronił amerykańskim firmom współpracować z Huawei. Potem ten zakaz został mocno złagodzony, ale istnieje ryzyko, że w końcu chiński koncern zostanie odcięty od amerykańskich technologii, w tym systemu Android. Dlatego Chińczycy rozwijają własny system operacyjny – jego oficjalna nazwa to HarmonyOS, a nie Hongmeng jak spekulowano wcześniej.

Może on być wykorzystywany, podobnie jak Android, w całym spektrum sprzętu elektronicznego – od smartfonów, przez smartwatche i telewizory aż po laptopy. Jednak Huawei nie chce instalować teraz HarmonyOS w swoich komórkach – te mają być napędzane Androidem, jak długo to będzie możliwe. Na początku nowy system chińskiego koncernu zostanie przetestowany w telewizorach – w modelach Honor Vision i Honor Vision Pro.

To 55-calowe telewizory z ekranami 4K i ośmiordzeniowym procesorem Honghu 818. W zamyśle firmy mają być centrum domowej rozrywki i informacji – dlatego poza strumieniami wideo wyświetlać mogą np. informacje o pogodzie oraz mogą być sterowane za pomocą aplikacji w smartfonie.

W Honor Vision znajdują się cztery głośniki o mocy 10 W. W wersji Pro już 6. Poza tym w bardziej zaawansowanym modelu telewizora Huawei umieścił też wysuwaną kamerę i i mikrofony kierunkowe, przez co idealnie sprawdzi się dodatkowo w roli sprzętu do wideokonferencji.

Za Honor Vision trzeba będzie w Chinach zapłacić równowartość około 540 dol., a za Honor Vision Pro równowartość 680 dol.

Nowe telewizory Huawei raczej nieszybko trafią do sprzedaży w Europie, w tym i w Polsce. Chińczycy chcą najpierw solidnie sprawdzić nowy system na swoim macierzystym rynku.

Czytaj więcej: Huawei jeszcze nie umarł. Za chwilę rozpocznie sprzedaż Mate X – smartfonu z zaginanym ekranem.
Czytaj więcej: Huawei tworzy nowy system Hongmeng. I zyskał właśnie ważnych sojuszników.

Podziel się artykułem