W Europie przybywa elektrowni wiatrowych. Wyjątkiem jest Polska. Ostatnie miejsce na liście

elektrownia wiatrowa

W pierwszej połowie roku w Europie przybyło 4,9 GW nowych mocy wiatrowych. To niecałe 5,5 razy więcej niż ma ostatni szósty blok elektrowni węglowej w Opolu uruchomiony w połowie maja.

W pierwszej połowie roku w Europie powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 4,9 GW – czytamy w raporcie opublikowanym w czwartek przez WindEurope, największą europejską organizację branży wiatrowej. To więcej o 400 MW niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Większa części nowych mocy wiatrowych przypada na farmy uruchomione na lądzie (onshore) – 2,9 GW. Jednak największą elektrownię napędzaną siłą wiatru uruchomiono ostatnio na morzu – moc instalacji Hornsea 1 zbudowanej u wybrzeży brytyjskich sięga 1,2 GW. To największa teraz morska farma wiatrowa na świecie. Jej moc jest większa od pojedynczego nowego bloku naszej elektrowni węglowej w Opolu.

Na lądzie najwięcej wiatraków w pierwszym półroczu zbudowali Francuzi – 523 MW. Na drugim miejscu są Szwedzi, którzy uruchomili turbiny wiatrowe o mocy 459 MW. Potem Niemcy –  287 MW, Włosi – 286 MW i Ukraińcy – 262 MW.

Elektrownie wiatrowe – Polska wypada 10 razy słabiej niż Rosja

Na tym tle bardzo blado już wpadają np. Rosjanie, którzy uruchomili farmy o mocy ledwo 50 MW i tragicznie Polacy, na samym końcu zestawienia, z wynikiem 5 MW – 10 razy gorszym od Rosjan.

Fatalny wynik Polski to pochodna tzw. ustawy odległościowej z 2016 roku uchwalonej przez rząd Beaty Szydło, która w praktyce zablokowała budowę nowych farm wiatrowych w Polsce. Wprowadzono bowiem wymóg, że taka elektrownia może powstać nie bliżej niż 10 wysokości jej całego masztu z łopatami skrzydła od budynku mieszkalnego i praktycznie zredukowało to do zera miejsca, gdzie mogą powstać farmy wiatrowe. Wychodzi, że można je budować wyłącznie w parkach narodowych lub na morzu – a to pierwsze jest niemożliwe, a drugie bardzo kosztowne.

Zatem od czasu wejścia w życie ustawy odległościowej w Polsce powstają już tylko nieliczne elektrownie wiatrowe. To te, dla których niezbędne ustalenia i zgody udało się uzyskać jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów.

Przez to tracimy miliony złotych. Teraz bowiem prąd z elektrowni wiatrowych jest najtańszym źródłem energii, co widać już nie tylko na Zachodzie Europy, ale również w Polsce. W trakcie ubiegłorocznych rządowych aukcji na dostawę prądu inwestorzy wiatrowi posiadający projekty, których nie dotknęła jeszcze ustawa odległościowa, oferowali ceny energii grubo poniżej 200 zł/MWh, czyli znacznie poniżej obecnych cen energii na polskim rynku hurtowym.

Elektrownie wiatrowe – rząd nie chce zmian

Rząd nie chce zmienić fatalnych regulacji ustawy odległościowej – nowelizując ostatnio przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii, nie zdecydował się na to, nieco za to ułatwiając instalację małych instalacji fotowoltaicznych, w tym na dachach domów jednorodzinnych.

Europa idzie inną drogą. W raporcie WindEurope czytamy, że w pierwszym półroczu zainwestowano na Starym Kontynencie 8,8 mld euro w budowę farm wiatrowych w najbliższej przyszłości. Przez to w ciągu 2-3 lat pojawią się nowe wiatraki o mocy 5,9 GW.

Czytaj więcej: Toyota Prius Plug-In z lepszymi bateriami słonecznymi na dachu. Nie trzeba jej już doładowywać z gniazdka.
Czytaj więcej: Niemcy chcą wyłączyć wszystkie elektrownie węglowe. Część zamienią na wielkie baterie.

Podziel się artykułem