Netflix ma nowy plan abonamentowy za nieco ponad 10 zł. Ale jeszcze nie w Polsce. To się może zmienić

netflix tani plan

Netflix wprowadził bardzo tani plan abonamentowy w Indiach za niecałe 200 rupii. Możliwe, że podobny pojawi się i w Polsce.

Netflix to nie jest tania rozrywka. Za najtańszy plan w Polsce trzeba zapłacić 34 zł i nie ma w nim streamingu z jakością HD. By się nią cieszyć, trzeba wydać już 43 zł miesięcznie, a za jakość Ultra HD musimy zapłacić aż 55 zł. Sporo.

Ale wysokie ceny nie dotyczą wszystkich rynków, na których działa Netflix. Platforma streamingowa już kilka miesięcy temu zaczęła testować tańsze plany abonamentowe. Testy prowadzono np. w Indiach i ich efektem jest wprowadzenie tam na stałe nowego planu abonamentowego w cenie zaledwie 199 rupii. W nim można oglądać materiały z serwisu Netflix wyłącznie na komórkach lub tabletach i z maksymalną jakością 480p.

Amerykanie wierzą, że ten plan pozwoli im pozyskać wielu owych subskrybentów. Jest skrojony pod indyjskich wielbicieli filmów zarówno pod względem ich możliwości finansowych, jak i ich preferencji technologicznych – ponadprzeciętnie często oglądają filmy na komórkach.

Netflix spowalnia po podwyżkach

Netflix nic nie mówi o tym, że tani plan tylko na sprzęt mobilny pojawi się w ofercie na innych rynkach poza Indiami. Ale możemy się tego spodziewać. Zwłaszcza po publikacji ostatnich danych serwisu dotyczących liczby jego użytkowników.

Wynika z nich, co najważniejsze, że po raz pierwszy w historii zmniejszyła się liczba Amerykanów korzystających z platformy – o 126 tys. osób w drugim kwartale, co analitycy łączą głównie z podwyżkami abonamentów wprowadzonymi z początkiem roku i w marcu średnio o 13-18 proc.

Po drugie, spodziewano się, że Netflix zdobędzie od marca do czerwca 5,5 mln nowych użytkowników na całym świecie. Zdobył tylko 2,7 mln. W sumie ma ich już ponad 151 mln. Dużo, ale jak widać nowych przybywa wolniej niż w przeszłości.

Ile użytkownik przybywało serwisowi Netflix w kolejnych kwartałach (wytłuszczone liczby) i jakie wzrosty tutaj wcześniej prognozowali analitycy. Żródło: Netflix.

Być może, by to zmienić, trzeba wprowadzić tańsze plany abonamentowe na niektórych rynkach – takie jak w Indiach. Jeżeli to wypali, to możliwe, że za filmy z Netflixa na komórce zapłacimy wkrótce trzy razy mniej niż teraz.

Czytaj więcej: Asus ROG Phone II – smartfon ze specjalnym procesorem dla graczy już jest. To najszybsza teraz komórka.
Czytaj więcej: 60 mln piosenek na trzy miesiące za 99 groszy. Tidal ma dobry pomysł na wakacje.

Podziel się artykułem