Smartfony Oppo będą mogły działać jak krótkofalówki. MeshTalk – genialny wynalazek, który powinien pojawić się już dawno

meshtalk

Na targach MWC w Szanghaju Oppo pokazało światu nową technologię komunikacyjną – MeshTalk. Dzięki niej pogadamy przez smartfona za darmo bez sieci Wi-Fi i komórkowej.

W praktyce rozwiązanie Oppo zamienia komórkę w coś w rodzaju krótkofalówki. Może ona połączyć się z innym telefonem korzystającym z protokołu MeshTalk znajdującym się nie dalej niż 3 kilometry w ternie odkrytym i zapewne jakieś nie mniej niż kilkaset metrów w terenie zabudowanym.

Połączenie MeshTalk nie korzysta przy tym ani z technologii Wi-Fi ani komórkowej transmisji danych. To głównie bezpośrednie połączenia pomiędzy dwoma telefonami, które nic nie kosztują – nawet w miejscach gdzie za roaming płacilibyśmy krocie.

Co ciekawe, Oppo twierdzi, że zasięg rozmów prowadzonych z wykorzystaniem MeshTalk może być nawet większy niż wspomniane 3 km w terenie otwartym. Stanie się tak, jeżeli w transmisji rozmowy zostanie wykorzystany jako stacja przekaźnikowa jeszcze jeden smartfon kogoś, kto używa MeshTalk.

W sumie cały pomysł to genialny wynalazek. Przyda się może np. do poszukiwania znajomych lub rodziny na zatłoczonych zagranicznych lotniskach oraz do komunikacji w lesie i na wycieczkach w terenie, gdzie zasięg sieci komórkowej jest słaby.

Nie wiadomo jeszcze kiedy i w jakich telefonach Oppo pojawi się nowy standard komunikacji. Nie do końca jest też jasne, czy będą z niego mogły korzystać starsze telefony Oppo wyposażone w odpowiednią aplikację, czy tylko całkiem nowe smartfony. W sumie jednak MeshTalk wydaje się bardzo ciekawym pomysłem.

Foto: Oppo.

Czytaj więcej: Raspberry Pi 4 – miniaturowy komputer w kolejnej odsłonie. Nadal za 35 dolarów.
Czytaj więcej: Jest nowy topowy czytnik Kindle Oasis. Gdy ciemno, wygląda jak strona z książki spod lampki nocnej.

Podziel się artykułem

One thought on “Smartfony Oppo będą mogły działać jak krótkofalówki. MeshTalk – genialny wynalazek, który powinien pojawić się już dawno

  1. Wiadomo, że tylko nowe
    Żadna aplikacja nie pomoże na brak odpowiednich anten

Comments are closed.