Laser czy atrament, czyli jaką drukarkę kupić dzisiaj najlepiej?

Jaką drukarkę kupić

Drukarka staje się sprzętem coraz mniej potrzebnym. Gdyby ktoś jednak chciał nadal ją kupić do domu lub małej firmy, to ryzyko popełnienia błędu przy tym jest mniejsze niż w przeszłości.

Drukarka komputerowa dzisiaj jest bez porównania mniej potrzebna niż w przeszłości. Zarówno w biurach, jak i w domu. Coraz mniej osób i instytucji chce otrzymywać od nas papierowe wydruki, korespondencja elektroniczna w różnych formach jest oczywistością. Nawet tam, gdzie przez lata drukarka wydawała się niezbędna – czyli w edukacji, zwłaszcza na studiach – jej znaczenie również mocno spadło. Zamiast referatów, powstają teraz prezentacje w programach typu PowerPoint.

Gdyby jednak nadal ktoś chciał mieć drukarkę w domu lub w biurze – bo np. czasem trzeba wydrukować fakturę, lubi czytać artykuły z netu na papierze, albo drukuje wycinanki dla dziecka lub chce piękną pracę magisterską stworzyć w domu, a nie u znajomej lub znajomego – to jedno się nie zmieniło w porównaniu do zakupu drukarki dekadę temu. Nadal znakomita większość drukarek korzysta z jednej z dwóch technologii druku – atramentowej lub laserowej.

Jednak różnice pomiędzy tymi technologiami, z punktu widzenia osoby kupującej drukarkę, są mniejsze niż w przeszłości. Producenci zrobili wiele, by wyeliminować znane od lat największe wady laserowej i atramentowej technologii druku.

Jeszcze całkiem niedawno drukarki atramentowe oferowały bardzo wysoką jakość druku kolorowego, były mniejsze i tańsze od drukarek laserowych, ale za to drogie w eksploatacji, co wynikało z wysokiej ceny kartridżów z atramentem. To, biorąc pod uwagę, relatywnie niewielką liczbę zakładanych wydruków, powodowało, że nadawały się bardziej do domu niż biura.

Drukarki laserowe natomiast były bardziej wytrzymałe, szybsze i tańsze w eksploatacji. Za to zwykle większe i droższe. To czyniło je atrakcyjnym sprzętem firmowym.

Wad dużo mniej, drukowanie dużo tańsze

Dzisiaj nie ma już tak dużych różnic pomiędzy drukarkami laserowymi a atramentowymi. Między innymi przez wprowadzenie na rynek drukarek atramentowych z systemem stałego zasilania atramentem (ang. CISS – Continuous Ink Supply System). W nich nie ma tradycyjnych kartridżów z tuszem. Atrament transportowany jest do głowicy rurkami z dość dużych pojemników. Mogą one być łatwo napełniane przez użytkownika drukarki.

System CISS spowodował, że koszt druku w wypadku urządzeń atramentowych spadł do poziomu znanego dotąd z drukarek laserowych. Atrament sprzedawany w buteleczkach na dolewki jest po prostu tani. Taka buteleczka z czarny atramentem kosztuje np. 25 zł i starcza na wydrukowanie aż 4,5 tys. stron.

Dzisiaj drukarki tym systemem oferują praktycznie wszyscy liczący się producenci.

Drukarki atramentowe stały się też sprzętem bardziej solidnym, mniej delikatnym, spokojnie nadającym się do mniejszych firm – zwłaszcza, że również zwiększono prędkość ich druku.

Znaczący wpływ na obniżenie cen wydruków miały też firmy produkujące zamienniki – i to zarówno pojemniki z atramentem, jak tonery do sprzętu laserowego. Zamienniki dzisiaj są często nie tylko równie dobre jak oryginalne materiały uzupełniające, ale również dużo tańsze.

Laser też się zmienił

Producenci drukarek laserowych też bardzo rozwinęli swój sprzęt. Zmniejszyli rozmiary produkowanych urządzeń – małe drukarki laserowe są teraz często tej samej wielkości co przeciętne atramentówki.

Poprawiono również technologię druku kolorowego. Kiedyś kolorowe drukarki laserowe były bardzo drogie, teraz już nie są

To wszystko w praktyce przekłada się na fakt, że dzisiaj kupując drukarkę do domu lub do małego biura, ma mniejsze znaczenie niż w przeszłości to, którą technologię wybierzemy – laserową czy atramentową. Ważniejszy jest koszt druku pojedynczej strony oraz jakość wydruku. Czasem również szybkość druku i dodatkowe funkcje np. w postaci funkcji druku dwustronnego lub możliwości pracy w lokalnej sieci komputerowej, ale tu już wchodzimy coraz bardziej w rozważania o sprzęcie dla większych firm.

Prze d zakupem drukarki, sprawdźmy więc przede wszystkim, ile kosztują kartridże lub tonery do drukarki, której zakup rozważamy i zobaczmy kilka stron przykładowych wydruków. Jeżeli materiały eksploatacyjne będą niedrogie, a jakość wydruku nam się spodoba, to mamy mocne argumenty za wybraniem właśnie tego modelu.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Jak przesłać za darmo pieniądze na drugi koniec Polski. Przekaz bankomatowy Euronetu.
Czytaj więcej: Jak zmniejszyć wydatki na samochód. 5 prostych rad.

Podziel się artykułem