Na rynku mieszkaniowym nadal boom. Deweloperzy budują jak szaleni

ceny mieszkań

Spowolnienie na polskich rynku mieszkaniowym? Nic takiego nie widać. Wg najnowszych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego od stycznia do kwietnia oddano do użytku niemal 64 tys. mieszkań – 9,3 proc. więcej niż przed rokiem.

Jak na razie sprawdzają się opinie tych analityków rynku nieruchomości, którzy już kilka miesięcy temu mówili, że w Polsce raczej nie należy się spodziewać silnego spowolnienia na rynku nieruchomości. Popyt na mieszkania nad Wisłą napędza nadal ich brak, stymulowany dodatkowo przez niskie bezrobocie, wzrost wynagrodzeń i niskie stopy procentowe, co potwierdzają najnowsze dane GUS.

– Według wstępnych danych, w okresie styczeń-kwiecień 2019 r. oddano do użytkowania 63,9 tys. mieszkań, tj. o 9,3 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 39,3 tys. mieszkań (15,7 proc, więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), natomiast inwestorzy indywidualni – 23,1 tys. mieszkań, tj. o 0,5 proc. więcej niż w 2018 r – podali nasi statystycy.

W tych form budownictwa wybudowano łącznie 97,7 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania. Spółdzielniom udało się ponadto wybudować 648 mieszkań wobec 698 mieszkań rok temu. A w pozostałych formach budownictwa – komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe – łącznie oddano do użytkowania 845 mieszkań, tj. o 3,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Mniej pozwoleń, ale i tak dobrze

Mniej optymistycznie wyglądają dane dotyczy pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym.

– W pierwszych czterech miesiącach 2019 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 80,0 tys. mieszkań, tj. o 8,3 proc, mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (48,0 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (30,6 tys.), tj. odpowiednio o 14,4 proc. mniej i 6,0 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. – informuje GUS.

Jednak w sumie sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym jest i tak bardzo dobra, co analitycy mBanku żartobliwie skomentowali na Twitterze, zamieszczając dodatkowo czytelny wykres.

Do powyższego dodali również jeszcze jedną uwagę – Nie spodziewaliśmy się i nie spodziewamy się żadnego kryzysu. Wręcz przeciwnie – napisali.

Czytaj więcej: Wyścig na Księżyc przyspiesza. Nie tylko Jeff Bezos chce na tym zarobić.
Czytaj więcej: ZenBook Pro Duo – wyjątkowy notebook z dwoma ekranami 4K.

Podziel się artykułem