ZenBook Pro Duo – wyjątkowy notebook z dwoma ekranami 4K

ZenBook Pro Duo

Coraz więcej producentów próbuje odejść od znanej od lat klasycznej formy komputera przenośnego. Asus jest tutaj w awangardzie. Potwierdza to jego najnowszy ZenBook Pro Duo pokazany na targach Computex na Tajwanie.

Asus lubi u siebie w domu, czyli na targach Computex, prezentować to co ma najlepszego. I właśnie pochwalił się tam komputerem po prostu niezwykłym. W modelu ZenBook Pro Duo rozwinął do zupełnie nowego poziomu pomysł Apple’a z MacBooków. Amerykanie umieścili w nich nad klawiaturą tzw. Touch Bar – kolorowy dotykowy mikroekran. Asus w ZenBook Pro Duo powiększył go do imponujących rozmiarów, równocześnie nie rezygnując z dużej, tradycyjnej klawiatury.

W efekcie w typowej formie notebooka zmieściły się dwa ekrany 4K – główny OLED o przekątnej 15,6 cala, proporcjach 16:9 i rozdzielczości 3840×2160 i drugi – tzw. ScreenPad Plus – o tej samej szerokości ale o połowę mniejszej wysokości (rozdzielczość 3840×1100). Obydwa są dotykowe.

ScreenPad Plus został umieszczony nad tradycyjną klawiaturą i takie rozwiązanie znacząco rozszerza możliwości komputera. Na dodatkowym ekranie mogą być wyświetlane dodatkowe narzędzia lub biblioteki programów, z których korzystamy. Możemy tam wyszukiwać np. zdjęcia, które następnie będziemy przetwarzać na głównym wyświetlaczu, może tam znaleźć się wideo pokazujące gracza wideo, podczas gdy obraz z jego gry będzie wyświetlany powyżej. Na ScreenPadzie można też wygodnie pisać elektronicznym rysikiem – leży w końcu poziomo na biurku. Asus do obsługi ScreenPada dostarcza, co oczywiste odpowiednie oprogramowanie, rozszerzające możliwości popularnych aplikacji.

ZenBook Pro Duo – wydajny procesor, dużo pamięci

ZenBook Pro Duo to jednak nie tylko dwa ekrany 4K. To również potężny procesor – do modelu Intel Core i9-9980HK, maksymalnie 32 GB RAM, karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 2060 z 6 GB pamięci i dysk SSD PCIe 3.0 x4 o maksymalnej pojemności 1TB.

Z „detali” warto jeszcze wspomnieć o wbudowanych głośnikach renomowanej firmy Harman Kardon, kierunkowym mikrofonie, którego zoptymalizowano do współpracy z asystentami głosowymi Cortana i Alexa oraz komplecie szybkich łączy – wśród nich port Thunderbolt 3 z transferem danych do 40 Gbps i dwa USB 3.1 drugiej generacji z transferem do 10 Gbps.

Znana jest już cena notebooka ZenBook Pro Duo w Polsce. Ma kosztować od 11 999 zł. Dużo. Dlatego też Asus przygotował tańszy model ZenBook Duo w cenie od 5799 zł. Też będzie miał dwa ekrany, z tym, że nieco mniejsze – przekątna głównego wyświetlacza to 14 cali – oraz o rozdzielczości FullHD, nie 4K. Procesor w tańszym notebooku będzie z linii Core i7, ponadto do 16 GB RAM oraz karta graficzna GeForce’a MX250.

Foto: Asus.

Czytaj więcej: Lenovo ThinkPad X1 – pierwszy pecet z zaginanym ekranem. Prototyp, który zwiastuje rewolucję.
Czytaj więcej: Skoda Citigo e iV – pierwszy elektryk czeskiej marki za kilka miesięcy wjedzie do salonów.

Podziel się artykułem