5 nowych procesorów AMD. Ryzen 9 3900X, najszybszy z nich – idealny do gier, bije układ Intela i jest dwa razy tańszy

AMD Ryzen 9 3900X

AMD przedstawił 5 nowych procesorów na targach Computex w Tajpej. Wśród nich jest Ryzen 9 3900X – pierwszy na świecie 12-rdzeniowy układ przygotowany z myślą o grach.

AMD nie odpuszcza. Kiedyś ta firma była odbierana, jako ten drugi, słabszy producent procesorów do pecetów. To już przeszłość. Teraz AMD oferuje coraz częściej układy, które są szybsze i tańsze od procesorów Intela lub takie, których największy konkurent nie ma jeszcze w ofercie.

W Tajpej AMD pokazał pięć nowych kości. Wszystkie zostały wykonane w 7 nm procesie technologicznym – dla porównania Intel produkuje procesory do komputerów PC w procesie 14 nm i dopiero za chwilę na rynek wprowadzi układy w procesie 10 nm. By podkreślić znaczenie nowej technologii, AMD wprowadzi je na rynek siódmego lipca – 7/7.

Najmocniejszy z nowych procesorów to AMD Ryzen 9 3900X – producent akcentuje, że to pierwszy 12-rdzeniowy i 24-wątkowy procesor przygotowany z myślą o grach. Bazowe taktowanie jednostki sięga 3,8 GHz z możliwością automatycznego podkręcenia do 4,6 GHz w trybie Turbo.

AMD porównuje ten układ do procesora Intel Core i9-9920X wprowadzonego na rynek pod koniec ubiegłego roku i twierdzi, że Ryzen 9 3900X jest o 14 proc. wydajniejszy w testach jednowątkowych oraz o 6 proc. w aplikacjach wykorzystujących wielowątkowość.

A kosztuje dwa razy mniej, bo 499 dol., a więc w Polsce to będzie niecałe 2,5 tys. zł. Za układ Intel Core i9-9920X trzeba teraz zapłacić niecałe 5,5 tys. zł.

Foto: AMD.

Czytaj więcej: ZenBook Pro Duo – wyjątkowy notebook z dwoma ekranami 4K.
Czytaj więcej: Skoda Citigo e iV – pierwszy elektryk czeskiej marki za kilka miesięcy wjedzie do salonów.

Podziel się artykułem