Jak przesłać za darmo pieniądze na drugi koniec Polski. Przekaz bankomatowy Euronetu

przekaz bankomatowy

Całkowicie bezpłatne przesłanie pieniędzy do dowolnej osoby w Polsce to propozycja, która brzmi kusząco. Pod nazwą przekaz bankomatowy ma ją dla nas Euronet. To rozwiązanie, które ma więcej zalet niż wad.

Tradycyjne przelewy bankowe zwykle trwają parę godzin, w weekendy i święta nie działają (z wyjątkiem gdy nadawca i odbiorca mają konto w tym samym banku) i jeszcze wymagają od odbiorcy posiadania rachunku w banku oraz zwykle karty płatniczej. Przelew ekspresowy jest nieprzyjemnie drogi – poza tym zarówno wysyłający pieniądze, jak i je odbierający również muszą mieć konto w banku.

Drogi jest też archaiczny już przekaz pocztowy – poza tym komu dzisiaj chce się stać w kolejce na poczcie. Pieniądze można też przekazać innej osobie w systemie BLIK za pomocą telefonu na telefon odbiorcy – ale pod oczywistym warunkiem, że już korzystamy z tego systemu i najlepiej, by korzystał z niego również odbiorca pieniędzy.

Jak więc widać nie ma idealnych form transferu gotówki po kraju. Na tym tle nieźle prezentuje się przekaz bankomatowy w sieci Euronet, choć oczywiście, to również nie jest rozwiązanie idealne. Ma pewne ograniczenia kwotowe – o nich jednak za chwilę.

Przekaz bankomatowy to – najkrócej mówiąc – bezpłatny transfer gotówki z jednego bankomatu do innego. I co ważne, odbiorca by odebrać pieniądze nie musi mieć żadnej karty płatniczej ani konta w banku – wystarczy mu tylko komórka i jego numer PESEL.

Jak wysłać pieniądze bankomatem?

By skorzystać z przekazu bankomatowego, najpierw musimy znaleźć dowolny z bankomatów lub wpłatomatów Euronetu. Jest ich około 6 tys. w Polsce, więc nie powinny to być długie poszukiwania.

Pieniądze, które będziemy chcieli przesłać przekazem bankomatowym możemy wpłacić do wpłatomatu lub pobrać je z rachunku powiązanego z naszą kartą płatniczą. Możemy też skorzystać bez obaw z karty kredytowej. Transakcja związana z przekazem bankomatowym Euronetu jest traktowana przez banki, jako bezgotówkowa, co oznacza, że nie powinna być od niej pobrana prowizja, jak od zwykłej wypłaty gotówki w bankomacie z karty kredytowej.

W praktyce po podejściu do wpłatomatu lub bankomatu, klikamy na „Przekaz bankomatowy”. Opcję tę widzimy albo po włożeniu karty płatniczej i podaniu jej pinu, albo po wybraniu opcji „Transakcje bez karty”.

Następnie wybieramy polecenie „Nadanie przekazu (gotówka)” lub „Nadanie przekazu (karta)” w zależności od tego, czy chcemy wpłacić pieniądze na przekaz do wpłatomatu lub wziąć je z karty.

Potem akceptujemy regulamin i podajemy swoje imię, nazwisko, numer telefonu oraz PESEL. W kolejnym kroku wpisujemy imię, nazwisko i numer telefonu odbiorcy naszego przekazu.

W kolejnym kroku wpłacamy gotówkę lub akceptujemy transakcję z kartą. Bankomat drukuje potwierdzenie. Na nim jest bardzo ważny numer transakcji. Przekazujemy go odbiorcy, najlepiej to zrobić SMS-sem.

Ograniczenia w tym przekazie są dwa. Wartość transferu musi wynieść co najmniej 50 zł lub być wielokrotnością tej kwoty. Poza tym nie możemy wysłać więcej niż 2 tys. złotych rocznie w ten sposób. Tak samo odbiorca nie może odebrać przekazem bankomatowym więcej niż 2 tys. zł tocznie.

Jak odebrać przekaz bankomatowy?

Szukamy dowolnego bankomatu Euronetu. Wybieramy opcję „Wypłata bez karty” i następnie „Przekaz bankomatowy ATM transfer”. Wybieramy język transakcji i polecenie „Wypłać Przekaz Bankomatowy”.

Akceptujemy regulamin, podajemy nasz PESEL oraz numer transakcji otrzymany wcześniej od nadawcy przekazu. Niezbędny jest też PIN, który Euronet przysłał na naszą komórkę. Gdy to wszystko podamy, bankomat wypłaci pieniądze.

Pieniędzy nie musimy odbierać natychmiast po tym, jak otrzymamy stosowne numery od nadawcy przekazu i Euronetu. Mamy na to 7 dni. Jeżeli nie zdążymy, Euronet wysyła PIN do nadawcy, by wziął z bankomatu pieniądze, których nie chciał odebrać odbiorca.

Czytaj więcej: Jak zablokować nękający nas numer w smartfonie z Androidem.
Czytaj więcej: Jak zmniejszyć wydatki na samochód. 5 prostych rad.

Podziel się artykułem