Żadnych stateczników i klap. Brytyjczycy zbudowali wyjątkowego drona

BAE Systems, brytyjski koncern zbrojeniowy i lotniczy, zbudował nietypowego drona. Magma to pierwsza konstrukcja w historii lotnictwa przypominająca samolot pozbawiona tradycyjnych powierzchni sterowych.

Sterowanie samolotem odbywa się głównie dzięki tzw. powierzchniom sterowym – to między innymi stery kierunku i wysokości, lotki oraz klapy. Tych wszystkich elementów nie ma w nowym dronie Magma zbudowanym przez BAE Systems.

Z wyglądu przypomina on latające skrzydło – taki kształt nie jest czymś wyjątkowym w historii lotnictwa. Latającym skrzydłem jest np. amerykański bombowiec strategiczny B-2. Ale on ma mechaniczne klapy, które pozwalają kierować samolotem. Magma jest ich pozbawiona.

Brytyjscy inżynierowie zastąpili je oryginalnym rozwiązaniem. Strumień powietrza opływający skrzydło jest odchylany od niego strumieniem powietrza pobieranym z silnika drona. Wypływa ono z odpowiednio przygotowanych otworów na krawędzi skrzydła. Ilość powietrza pobieranego z silnika do skrzydeł można precyzyjnie kontrolować, przez co maszyną można sterować.

Dodatkowo w Magmie zastosowano silnik z wektorowanym ciągiem. To w połączeniu ze wspomnianymi „powietrznymi klapami” pozwala bardzo precyzyjnie kierować lotem drona.

BAE Systems podkreśla, że jego rozwiązanie jest lepsze od tradycyjnych rozwiązań – eliminacja mechanicznych klap pozwala uprościć konstrukcję, zmniejszyć wagę samolotu oraz, co ważne w wypadku konstrukcji wojskowych, obniżyć wykrywalność maszyny przez radary. Zapewne więc to tylko kwestia czasu, kiedy pojawi się w większych samolotach.

Foto: BAE Systems.

Czytaj więcej: Coraz więcej zmarłych na Facebooku. W końcu będzie ich więcej od żywych użytkowników.
Czytaj więcej: Wiatraczek w smartfonie? Red Magic 3 to telefon dla graczy, gdzie chłodzenie jest ważne.

Podziel się artykułem