Zderzenie z asteroidą, czyli czym zajmuje się NASA w długi weekend

zderzenie z asteroidą

W trakcie naszego weekendu majowego eksperci z całego świata będą zastanawiać się w Waszyngtonie, jak uchronić Ziemię przed kataklizmem spowodowanym zderzeniem z asteroidą lub kometą.

Specjalne ćwiczenia pod nazwą Planetary Defense Conference organizuje Międzynarodowa Akademia Astronautyczna (IAA), instytucja międzynarodowa, założona 1960 i wspierające eksplorację i badania kosmosu. Będą odbywały się od 29 kwietnia do 3 maja i przyjadą na nie goście z całego świata. Wśród nich będę między innymi wysłannicy NASA oraz amerykańskiej Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Dla potrzeb konferencji stworzono fikcyjny model dużej asteroidy, która zagraża Ziemi. Została niby wykryta 26 marca tego roku w odległości 57 mln km od Ziemi. Dzień później zaobserwowało je kolejne obserwatorium. Potem obiekt zniknął z obserwacji – mówi scenariusz ćwiczeń.

Niemniej udało się wstępnie wyliczyć przyszłą trasę asteroidy. Ta może skrzyżować się z orbitą, którą podąża Ziemia. Do zderzania – cały czas mówimy o hipotetycznym scenariuszu – z prawdopodobieństwem na poziomie około jednego procenta może dojść w 2027 roku.

Zderzenie z asteroidą – jakie skutki?

Zadaniem naukowców i ekspertów na wspomnianej konferencji będzie odpowiedź na pytanie, co zrobić, aby nie dopuścić do zderzenia Ziemii z asteroidą. Gdyby bowiem nie udało się go uniknąć, nasz świat i gatunek prawdopodobnie by wyginął – podobnie jak kilkadziesiąt milionów lat temu stało się to z dinozaurami po wysoce prawdopodobnym uderzeniu w w Półwysep Jukatan meteoru o średnicy 10 km.

Skutki uderzenia z asteroidą byłyby potworne. Dość powiedzieć, że wg wyliczeń NASA i kilku innych ośrodków kolizja Ziemi z planetoidą Apophis o średnicy „ledwo” 380 metrów spowodowałoby wybuch o sile około 1200 megaton. Dla porównania największa zdetonowana przez człowieka bomba termojądrową miała moc około 57 megaton, a ta co spadła na Hiroszimę „tylko” 0,013 megatony.

Tak więc teoretyczne rozważania uczonych w weekend majowy o zderzeniu Ziemi z innymi ciałami niebieskimi może mieć w przyszłości kluczowe znaczenia dla przetrwania naszego gatunku.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Samolot pięć razy szybszy od dźwięku? Przełomowy wynalazek już za nami.
Czytaj więcej: Producenci smartfonów i telekomy mają duży problem. Spada sprzedaż smartfonów.

Podziel się artykułem