Producenci smartfonów i telekomy mają duży problem. Spada sprzedaż smartfonów

sprzedaż smartfonów

Rekordowo mało użytkowników smartfonów decyduje się teraz na ich wymianę na nowsze modele. Potwierdzają to najnowsze dane dużych telekomów.

Tylko 4,4 proc. komórkowych abonentów amerykańskiej sieci Verizon zdecydowało się w ubiegłym kwartale na kupno nowego telefonu przy przedłużeniu planu taryfowego. To najmniej w historii. Rok temu takich osób było 5 proc.

W wypadku sieci AT&T, drugiej po Verizonie w USA, ten współczynnik spadł do 3,5 proc. z 4,3 proc. rok temu.

Te dane wpisują się, co gorsza w nieco dłużej trwający trend. W pierwszym kwartale 2015 roku na nowe telefony decydowało się 6,5 proc. osób korzystających z sieci Verizon.

Dlaczego spada sprzedaż smartfonów?

To zjawisko można z łatwością wytłumaczyć dwoma czynnikami. Sprzedaż nowych smartfonów związana z przedłużaniem planów taryfowych maleje między innymi dlatego, że nowe flagowe telefony – często sprzedawane z nimi – stały się ekstremalnie drogie. Ludzie nie chcą ich często wymieniać. Nie kupują ich też tyle poza ofertą telekomów – to wszystko widać również choćby w malejącej liczbie kupowanych iPhone’ów.

Drugim czynnikiem, który powstrzymuje wielu przed wymianą smartfonu na nowy model jest postęp technologiczny związany z pojawieniem się pierwszych sieci 5G i zaginanych ekranów. Część osób chce poczekać aż te technologie zostaną zaimplementowane do telefonów, na które będą sobie mogli pozwolić – nie chcą kupować sprzętu z „przeszłości”.

Czytaj więcej: Netflix, Amazon i Apple to nie wszystko. Własne filmy i programy chce też produkować Airbnb.
Czytaj więcej: Nowy Golf wjedzie do salonów za niecały rok. Jest problem z oprogramowaniem.

Podziel się artykułem

One thought on “Producenci smartfonów i telekomy mają duży problem. Spada sprzedaż smartfonów

  1. Na pewno spora część osób wstrzymuje się z zakupem do momentu uruchomienia 5G w kraju. Sam tak robię. Na razie nie ma to po co mam kupować, a jak wejdzie (oby w przyszłym roku) to nie będę od razu zmieniał, więc czekam.

Comments are closed.