Internet w kawałkach? To już się dzieje. Kreml intensywnie buduje Runet

Moskwa

Rosyjska Duma przyjęła nowe prawo pozwalające w dużo większym stopniu niż wcześniej wpływać odpowiednim organom państwa na ruch pomiędzy Runetem, rosyjską częścią internetu, a jego pozostałą częścią.

Projekt ustawy, który Kreml nazywa ustawą o „suwerennym Runecie” przeszedł przez Dumę kilka dni temu. Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, zajmie się projektem jeszcze w kwietniu i ustawa wejdzie w życie w listopadzie.

Nowe prawo będzie nakazywało operatorom telekomunikacyjnym instalację specjalnego sprzętu dostarczonego im przez Roskomnadzor, urząd nadzorujący między innymi internet. Zainstalowany na stykach Runetu z resztą internetu w sytuacjach zagrożenia pozwoli urzędnikom – jak piszą autorzy ustawy – odciąć Rosjan od internetu. Po tym zabiegu Runet będzie dalej działał – w tym serwisy kluczowych rosyjskich instytucji.

Jeszcze więcej cenzury

Nowy sprzęt będzie też wykorzystywany do filtrowania ruchu internetowego i blokowania dostępu do zakazanych w Rosji stron internetowych. Dostęp ten blokują teraz operatorzy – jednak jakość tego filtrowania jest, zdaniem Kremla, niewystarczająco dobra.

Na mocy ustawy powstanie też specjalne rządowe centrum monitoringu, które będzie zarządzać internetem w sytuacjach krytycznych oraz rejestr, punktów wymiany ruchu internetowego między rosyjską siecią a globalnym internetem. Cały ruch internetowy będzie przechodził tylko przez punkty, które znajdą się w rejestrze, a by się w nim znaleźć, punkty będą musiały spełniać kryteria Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

W ustawie jest bardzo mało szczegółów technicznych, rozporządzenia do niej mają dodać urzędnicy Kremla – w sumie całe rozwiązanie, co podkreślają krytycy, sprowadzi do jeszcze większej kontroli internetu w Rosji przez Kreml zgodnej z jego oczekiwaniami.

Nowa regulacja współgra też z uchwalonymi niedawno przepisami, które pozwalają zamknąć do więzienia na 15 dni osobę, która w internecie wyrażała się z „rażącym brakiem szacunku” o władzy w Rosji i jej społeczeństwie.

Foto: Pixabay.

Czytaj więcej: Pożar w Notre Dame gasił również robot Colossus. Pracował, gdy ludzie się wycofali.
Czytaj więcej: Samolot pięć razy szybszy od dźwięku? Przełomowy wynalazek już za nami.

Podziel się artykułem