ID Roomzz. Tak nazywa się nowy elektryczny SUV Volkswagena, który ma konkurować z Teslą X

ID Roomzz

W Szanghaju, tuż przed rozpoczynającymi się tam targami motoryzacyjnymi, Volkswagen przedstawił ID Roomzz, koncept dużego elektrycznego SUV-a, który wejdzie do produkcji za dwa lata i ma konkurować z Teslą X.

Nowy samochód jest duży, ma niecałe 5 metrów długości (dokładnie 4920 mm), jest więc o 42 mm dłuższy od Touarega. Koncept przedstawiono w wersji czteroosobowej, ale do produkcji trafi również siedmioosobowa.

Pojazd napędzają będą dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 306 koni mechanicznych. Dzięki nim ID Roomzz rozpędza się do setki w 6,6 s i osiąga prędkość maksymalną 180 km/godz.

Energię pobiera przy tym z baterii o pojemności 82 kWh. Wg normy WLTP przejedzie na jednym naładowaniu 450 km. ID Roomzz będzie mógł korzystać z ładowarek prądu stałego o mocy 150 kW – przez to w około pól godziny jego bateria zostanie naładowana w około 80 proc.

Pojazd, bardzo luksusowy w środku, zostanie wyposażony w system autonomicznej jazdy czwartego poziomu – co w praktyce oznacza, że na drodze będzie sobie radził sam w znakomitej większości sytuacji.

Ciekawostką są fotole, które mogą być obracać się do 25 stopni do wnętrza auta – ułatwić to ma np. rozmowy pasażerów i kierowcy.

Z ciekawostek, to Volkswagen chwali się jeszcze systemem CleanAir – zestawem filtrów, który oczyszczają powietrze wpływające do samochodu. To idealne rozwiązanie na smog dręczący mieszkańców nie tylko China – jak nic przydałoby się również w Krakowie lub wielu innych polskich miastach.

Samochód najpierw pojawi sie w Chinach – w 2021 roku. Chwilę później będzie sprzedawany również w Stanach i w Europie.

Foto: Volkswagen.

Czytaj więcej: Za kołem podbiegunowym niemiecka firma zbuduje duży port Finnafjord.
Czytaj więcej: Acer ConceptD 9 – kolejny pomysłowy notebook dla twórców.

Podziel się artykułem