Sieci 5G wystartowały w Stanach. To całkiem nowy świat. Ponad 20 razy szybsze od tego, co mamy w Polsce

5G Moto Mod

Verizon, amerykański telekom, uruchomił tydzień wcześniej przed planowanym debiutem, pierwsze sieci 5G. Rozpoczął też sprzedaż telefonów Moto Z3 z modułem 5G Moto Mod, które mogą z nich korzystać.

Pierwsze komercyjne sieci 5G zaczęły działać w niektórych miejscach Chicago i Minneapolis – głównie są to centra miast. Verizon będzie rozszerzał ich zasięg. Chce, by do końca roku nowy standard pojawił się co najmniej w 30 amerykańskich miastach.

Parametry uruchomionych już sieci 5G robią wrażenie. To telekomunikacyjny przełom. Przeciętna szybkość transmisji danych w nich wynosi 450 Mb/s a w porywach sięga 1 Gb/s. Dla porównania średnia prędkość pobierania danych w ubiegłym roku w polskiej sieci 4G T-Mobile wyniosła nieco ponad 19 Mb/s, a np. sieci Play 15,48 Mb/s.

Verizon, co ważne, sprzedaje też już telefony, które mogą działać w jego sieciach 5G. To Motorola Moto Z3 z modułem 5G Moto Mod. Sam telefon kosztuje u operatora 240 dol., za moduł trzeba dopłacić 200 dol. Do tego – by korzystać z sieci 5G – dochodzi jeszcze wzrost kosztów abonamentu o 10 dol. miesięcznie.

Foto: Motorola.

Czytaj więcej: Bestseller Tower – najwyższy drapacz chmur w UE powstanie niemal w szczerym polu. Będzie go widać z 60 km.
Czytaj więcej: Nie trzeba będzie długo czekać. Za chwilę pojawi się Oppo Reno – kolejny smartfon z dużym optycznym peryskopowym zoomem.

Podziel się artykułem