Samsung Galaxy Fold to nie wszystko. Koreańczycy pracują nad dwoma kolejnymi smartfonami ze składanymi ekranami

Samsung Galaxy Fold

Samsung przygotowuje dwa kolejne zaginane smartfony. Jeden z nich będzie przypominał legendarną składaną Motorolę Razr V3, drugi Huawei Mate X. Tak twierdzą anonimowi rozmówcy z Samsunga, do których dotarła agencja Bloomberg.

Pewne wydają się tylko dwie rzeczy. Po pierwsze, globalny rynek smartfonów wyceniany jest teraz na niecałe pół biliona dolarów i każdy duży gracz chce z niego uszczknąć jak najwięcej. Żadnej szansy nie wolno zmarnować – w tym pomysłu ze składanymi ekranami w smartfonach. Zwłaszcza, i to druga pewna rzecz, że jest on bardzo obiecujący. Składane ekrany to rewolucja w świecie komórek – kolejny znaczący krok rozwoju sprzętu telekomunikacyjnego, otwierający nowe i niemałe możliwości.

Jednak na tym, to co pewne się kończy. Żaden z ważnych graczy nie ma pewności, że jego pomysł na składany smartfon jest najlepszy i stanie się rynkowym standardem. Być może też dlatego Apple wstrzymuje się z wejściem na ten rynek – to, tak na marginesie, ryzykowna decyzja.

Teraz pomysły na składany smartfon są co najmniej dwa. Pierwszy z nich zastosowano w Samsungu Galaxy Fold – ekran składa się do środka jak książka, na zewnątrz umieszczono jeszcze jeden dwa razy mniejszy i już nie składany ekran (na pierwszej stronie okładki „książki”). Pomysł drugi to Huawei Mate X, czyli ekran składany na zewnątrz.

Urządzenie Chińczyków wydaje się bardziej dopracowane od Galaxy Fold. Ale to wcale nie przekreśla pomysłu Samsunga, udoskonalony Galaxy Fold 2 może być przebojem.

Pewności, który pomysł wygra, nie mają też Koreańczycy. I dlatego Samsung pracuje – poza rozwojem modelu Galaxy Fold – nad dwoma innymi smartfonami ze składanymi ekranami.

W pierwszym z nich ekran ma się składać podobnie jak w Huawei Mate X. W drugim, w układzie pionowym – ekran będzie zaginał się tak, jak w przeszłości składał się ekran z klapką w Motoroli Razr V3 lub innym podobnym modelu.

Prace nad tymi smartfonami są ponoć bardzo zaawansowane. Telefon gdzie ekran składał się będzie w układzie pionowym ma zostać zaprezentowany pod koniec roku lub z początkiem przyszłego. Być może będzie miał drugi ekran na zewnątrz, podobnie jak Galaxy Fold, ale to będzie zależało od tego, jak na rynku przyjmie się pierwszy składany smartfon koreańskiego koncernu.

Smarfton przypominający Huawei Mate X ma się pojawić chwilę póżniej – Bloomberg dowiedział, że istnieje już jego prototyp i że jest to urządzenie cieńsze od Galaxy Fold.

Foto: Samsung.

Czytaj więcej: Lego Fold. Twórcy legendarnych klocków też mają już swój składany smartfon.
Czytaj więcej: Księżyc z kraterami, czyli nowy Huawei P30 Pro będzie miał aparat z dużym optycznym zoomem.

Podziel się artykułem