Google wymyśliło, jak rozwiązać największy problem elektrowni wiatrowych

elektrownia wiatrowa

Nieprzewidywalność dostaw energii – to największa wada elektrowni wiatrowych. DeepMind, spółka z Londynu należąca do Google, w znacznym stopniu rozwiązała ten problem.

DeepMind z pewnością należą do największych specjalistów od sztucznej inteligencji na świecie. Firma założona w Londynie w 2010 roku przez kilku wybitnych przedsiębiorców specjalizujących się w rozwijaniu strat-upów technologicznych i przejęta przez Google cztery lata później może pochwalić się wieloma mniejszymi lub większymi sukcesami.

Opracowane przez nią algorytmy maszynowego uczenia wykorzystywane są już np. do badań wzroku (dokładnie tęczówki oka przez co można wcześniej wykryć wiele schorzeń oczu), analizują tysiące wyników przypadków nowotworów piersi w celu znalezienia prawidłowości ułatwiających opracowanie optymalnej terapii oraz wygrywają z profesjonalnymi graczami w różne gry – ostatnio np. w Starcrafta II.

Teraz DeepMind pochwaliło się kolejnym sukcesem – i do tego bardzo wymiernym. Spółka postanowiła zamienić wykorzystywane przez nią sieci neuronowe w wybitnego meteorologa. Uczyła je prognozy pogody, dokładnie dotyczącej siły wiatru, dla potrzeb farm wiatrowych działających w centralnych Stanach Zjednocznych. W tym celu najpierw „karmiła” je historycznymi danymi o stanie pogody oraz pracy wiatraków. A potem zaczęła sztucznej inteligencji podawać dane aktualne – tym samym system zbudowany przez DeepMind zaczął prognozować z dość dużym sukcesem pracę elektrowni wiatrowych z wyprzedzeniem do 36 godzin. Jak dużym? To widać na poniższym wykresie – niebieska linia to prognoza maszyny, szara jak wyglądała rzeczywista produkcja energii.

Elektrownia wiatrowa prognozowanie produkcji

Na tym się nie skończyło. Prognoza pracy wiatraków okazało się, że ma dużą wartość rynkową. Dzięki niej producenci energii z wiatru zobowiązali się wobec operatora sieci energetycznej, że w pewnych porach najbliższych dni dostarczą określone ilości energii. Przez to stali się bardziej wiarygodnym i cennym dostawcą prądu. Zredukowana znacząco została największa wada elektrowni wiatrowych, czyli nieprzewidywalność jej produkcji. To z kolei wpłynęło na cenę sprzedawanej przez nie energii – wzrosła aż o ponad 20 proc. w porównaniu do czasów, kiedy farmy wiatrowe nie korzystały z algorytmów maszynowego uczenia DeepMind.

Wykres: DeepMind.

Czytaj więcej: Fedex ma nowego pracownika. Kurier-robot wkrótce zacznie rozwozić pizzę.
Czytaj więcej: Karty microSD 1 TB to już nie egzotyka. Dwie pierwsze propozycje w Barcelonie.

Podziel się artykułem

One thought on “Google wymyśliło, jak rozwiązać największy problem elektrowni wiatrowych

  1. Dzięki zastosowanym algorytmom i sztucznej inteligencji cena energii wiatrowej wzrosła o 20%. Nie, dziękuję.

Comments are closed.