Fedex ma nowego pracownika. Kurier-robot wkrótce zacznie rozwozić pizzę

FedEx SameDay Bot

Wygląda dość dziwnie. Ale jest dość pojemny i radzi sobie w ruchu ulicznym. Poza tym zauważa jamniki i jest w stanie pokonać schody przed wejściem do domu.

Fedex, jedna z największych globalnych firm kurierskich, poinformowała o opracowaniu wyjątkowego robota-kuriera. Maszyna – FedEx SameDay Bot – wysokości mniej więcej półtora metra jest w stanie przewieźć typową paczkę kurierską – np. pizzę, dokumenty lub typowe zakupy bezpośrednio do domu lub biura klienta firmy kurierskiej na odcinku tzw. ostatniej mili.

Porusza się przy tym samodzielnie po chodniku z maksymalną prędkością 10 km/godz., omijając pieszych, zwierzęta i inne przeszkody – w tym niewielkie i nagle się pojawiające, jak np. piłkę na drodze kopniętą przez bawiące się dzieci. FedEx SameDay Bot ponadto rozpoznaje uliczną sygnalizację, nie straszne mu dziury i kałuże i jeszcze potrafi sforsować schody – znajdujące się np. przy wejściu do domu.

O wysoką mobilność nowego robota dbał między innymi Dean Kamen, amerykański inżynier, twórca Segway’a i specjalnego wózka inwalidzkiego poruszającego się po schodach.

Na dniach Fedex „zatrudni” robota do transportu ładunków pomiędzy jego biurami w Memphis, gdzie spółka ma centralę. Prowadzone są już rozmowy z takimi firmami jak między innymi Walmart i Pizza Hut, by FedEx SameDay Bot zaczął również dostarczać paczki zwykłym klientom. Fedex nie informuje jednak, kiedy to się może zdarzyć.

Jedno jest pewne. Nie jest to kwestia bardzo odległej przyszłości. Co najmniej kilka start-upów jest już bowiem bardzo zaawansowanych w budowie tego rodzaju maszyn. Są one już nawet sprawdzane w typowej pracy kurierów – najchętniej w miasteczkach studenckich. Fedex musi odpowiedzieć na wyzwanie konkurencji.

Foto: Fedex.

Czytaj więcej: Mikrodrony Black Hornet dla amerykańskiej armii. Ciche, małe i dla każdego oddziału.
Czytaj więcej: Karty microSD 1 TB to już nie egzotyka. Dwie pierwsze propozycje w Barcelonie.

Podziel się artykułem