Nie, to nie żart. To Ami One Concept, czyli nowy Citroen, którym pojedziesz bez prawa jazdy

Ami One Concept

Francuzom nigdy nie brakowało odwagi w projektowaniu. Wystarczy przypomnieć choćby legendarnego 2CV. Teraz Citroen ma kolejny odważny pomysł – Ami One Concept. To współczesna wariacja na temat samochodu.

Ami One Concept, jak mówi nam to sama nazwa, nie jest jeszcze modelem produkcyjnym. To coś więcej niż prototyp. Citroen pokaże ten wynalazek 5 marca na targach motoryzacyjnych w Genewie. Firma nie chce przy tym mówić, że to samochód – woli określenie „urban mobility object”, czyli powiedzmy miejski obiekt mobilny lub ruchomy, jak kto woli.

Ami One Concept ma odpowiedzieć na problemy współczesności – czasy, kiedy samochody grzęzną w ogromnych korkach i zanieczyszczają miasta i kiedy wyprawa nimi do centrum jest koszmarem również dlatego, że nigdzie nie ma łatwo dostępnych i tanich miejsc parkingowych.

Post-production : Astuce Productions

Ami One Concept przy tym to nie sama konstrukcja – to również pomysł na eksploatację pojazdu i korzystanie z niego. I w tym obszarze Francuzi również odeszli od klasycznego podejście do samochodu.

Ami One Concept – mały, zwrotny i bez prawa jazdy

Miejski obiekt mobilny jest mały – ma tylko 2,5 m długości, 1,5 m szerokości i dwa miejsca w środku. Nawróci, mając do dyspozycji tylko osiem metrów wolnej przestrzeni między dwoma ścianami.

Post-production : Astuce Productions

To pojazd elektryczny, który na jednym naładowaniu przejedzie do 100 km. A kiedy bateria będzie blisko wyczerpania, można go doładować z publicznej ładowarki lub z gniazdka w domu.

Ami One Concept nie jest demonem szybkości – jego prędkość maksymalna wynosi 45 km/godz. To z kolei pozwala nim podróżować każdemu kto ukończył 16 lat. Nie trzeba tu mieć tradycyjnego prawa jazdy, choć być może będzie potrzebny podobny, inny podobny dokument – to już będzie zależeć od przepisów w danym kraju.

Copyright Maison Vignaux @ Continental Productions

Ami One Concept – wynajmiesz na 5 minut lub 5 lat

Citroen w swojej wizji, chce by Ami One Concept był wynajmowany na minuty przez każdego, kto dysponuje smartfonem. Specjalna aplikacja ułatwi wynajęcie pojazdu i potem jego obsługę, informując np. o tym, gdzie są wolne miejsca postojowe lub najbliższa stacja ładowania.

Kto będzie chciał mieć własnego Ami One Concept, będzie go mógł wyleasingować np. na pięć lat. Zabawna jest dodatkowa opcja, że zamówiony „samochód” zostanie dostarczony pod wskazany adres lub odebrany z tradycyjnego salonu motoryzacyjnego.

Foto: Citroen.

Czytaj więcej: Elektryczne rowery Ariv od General Motors. Meld i Merge to kolejny pomysł na świat przyszłości.
Czytaj więcej: Elektryczna Honda, czyli mały samochód ale za to z trzema ekranami.

Podziel się artykułem