Smartfon z 10-krotnym optycznym zoomem? Oppo ma już odpowiedni moduł, pokaże go w Barcelonie

oppo 10-krotny zoom

Oppo poinformowało, że opracowało hybrydowy 10-krotny zoom optyczny do smarftona. Unikatowe rozwiązanie zostanie zaprezentowane na targach MWC w Barcelonie pod koniec lutego.

Co to znaczy, że ten moduł będzie hybrydowy? Ano tyle, że nie w pełnym zakresie wszystkie zbliżenia będą realizowane przez odpowiednie ustawienie soczewek, ale niektóre przez obróbkę cyfrową, czyli cyfrowy zoom. Niemniej cały układ zbudowany jest z trzech szkieł, ma odpowiadać długości ogniskowych w tradycyjnym aparacie od 15,9 mm do 159 mm i w większości będzie to jednak zoom optyczny. Do tego z układem stabilizacji obrazu.

Jak to możliwe, że układ o tak dużej ogniskowej zmieścił się maleńkim module przeznaczonym do instalacji w smartfonie? Odpowiedź na to pytanie poznaliśmy już w ubiegłym roku na targach MWC w Barcelonie. Wtedy Oppo zaprezentowało 5-krotny optyczny zoom do komórek, w którego konstrukcji wykorzystano pomysł peryskopu. Podobnie jest w nowym układzie z większym zbliżeniem.

Wynalazek wymagał wiele wysiłku. Pracowało nad nim ponad 200 inżynierów OPPO i w trakcie ich prac opatentowano ponad 100 nowych rozwiązań technologicznych.

Oppo nie podało szczegółowych informacji o jasności całego układu, ani informacji czy pokaże w Barcelonie sam moduł, czy też smartfon z nim. 5-krotny zoom z ubiegłego roku nie trafił na razie do żadnej komórki. Ale być może nowy moduł jest już na tyle dojrzały, że zobaczymy go w nowym telefonie Oppo.

Foto: Oppo.

Czytaj więcej: 15 lat temu każdy chciał mieć telefon z klapką. Teraz kultowa Motorola Razr V3 powróci z zaginanym ekranem.
Czytaj więcej: Nike Adapt BB – buty do koszykówki z automatycznymi sznurówkami. Koniec testów, to ma być produkt masowy.

Podziel się artykułem