Lenovo Yoga A940 – ambitny sprzęt dla grafików. Chińczycy tworzą konkurenta dla Surface Studio Microsoftu

Lenovo Yoga A940

Yoga A940 to wydajny komputer stacjonarny w obudowie zintegrowanej z dużym dotykowym monitorem, po którym można kreślić piórem cyfrowym jak ołówkiem po kartce. Interesujący sprzęt dla projektantów.

Rysowanie lub kreślenie po kartce jest bardzo naturalne między innymi dla grafików, malarzy lub architektów. Wiedząc to, Microsoft stworzył pewien wzór komputera – Surface Studio – gdzie mamy możliwość łatwego przeistoczenia stacjonarnej stacji graficznej w wielki tablet z rysikiem, na którym pracujemy niemal jak z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi. Niedawno zresztą gigant z Redmond zaprezentował drugą już generację tego sprzętu.

Teraz – czyli na targach CES – zobaczyliśmy konkurencję. To Lenovo Yoga A940 – wydajna stacja graficzna dla profesjonalistów z kilkoma oryginalnymi pomysłami.

Najważniejszy tutaj, podobnie jak w Surface Studio, jest wielki dotykowy monitor, który może zostać niemal położony na biurku pod kątem 25 stopni, co pozwala na komfortową pracę z piórem cyfrowym w ręku. Jego przekątna wynosi 27 cali. Monitor może występować w dwóch wersjach – droższej o rozdzielczości 4K i tańszej QHD. Obydwa są zgodne ze standardem Dolby Vision.

Kolejną ciekawostką jest pokrętło Lenovo Precision Dial – można je umieścić w zależności od indywidualnych preferencji z lewej lub prawej części monitora. To dodatkowe narzędzie pozwalające precyzyjnie ingerować w tworzony właśnie projekt, np. płynnie zmieniając kolor zaznaczonego obiektu. Funkcje Lenovo Precision Dial zmieniają się w zależności od oprogramowania i preferencji użytkownika. Pokrętło współpracuje z takimi programami jak między innymi Adobe Illustrator, Photoshop oraz Microsoft Word i PowerPoint.

Lenovo Yoga A940 poradzi sobie z niemal każdym dużym projektem. Jest tu wydajny sześciordzeniowy procesor Intel Core i7, do tego od 8 do 32 GB pamięci RAM-u, dysk SSD o pojemności od 128 do 512 GB lub tradycyjny napęd od 1 do 2 TB.

Do tego oczywiście wysokiej jakości karta graficzna AMD Radeon RX 560 i wiele portów – w tym np. aż cztery USB 3.0, dwa porty USB 2.0, jeden Thunderbolt 3, czytnik kart SD oraz gniazdo słuchawkowe. Jest również kamera z sensorem podczerwieni do bezpiecznego logowania Windows Hello – rozpoznaje naszą twarz.

Warto jeszcze wspomnieć o obudowie zintegrowanej z monitorem. W jego podstawie zaprojektowano specjalną półeczkę na odłożenie klawiatury, ponadto zostawiono tu miejsce na rysik, mysz oraz matę do bezprzewodowego ładowania smartfona.

W obudowie są też wysokiej klasy głośniki – cały system audio jest zgodny ze standardem Dolby Atmos.

Ceny, ani daty premiery w Polsce nie znamy. Ta pierwsza będzie wysoka, ale będzie ją można nieco obniżyć, wybierając np. monitor o niższej rozdzielczości lub mniejszy dysk twardy.

Fot: Lenovo.

Czytaj więcej: Tani smartfon? Może Alcatel 1x lub Alcatel 1c? To dwie nowości z targów CES.
Czytaj więcej: Smart Countertop Oven czyli już można zobaczyć film z wnętrza swojego piekarnika na ekranie smartfona.

Podziel się artykułem