IKEA dalej stawia na inteligentny dom. Szwedzi do systemu Tradfri dodają smart rolety

IKEA Tradfri

Na niemieckiej stronie IKEI pojawiły się już informacje o dwóch nowych produktach systemu Tradfri. KADRILJ i FYRTUR to okienne rolety, których opuszczaniem i podnoszeniem możemy sterować za pomocą specjalnego pilota, dzięki aplikacji w smartfonie lub wydając polecenia głosem.

IKEA konsekwentnie rozwija linię produktów do budowy inteligentnego domu. W 2017 roku rozpoczęła sprzedaż systemu inteligentnego oświetlenia Tradfri. W jego skład weszło kilka rodzajów żarówek, halogenów i paneli LED, specjalny pilot, ściemniacz, czujnik ruchu oraz centralka pozwalająca sterować oświetleniem Tradfri za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Tę ostatnia od wiosny ubiegłego roku może współpracować z inteligentnymi głośnikami Amazona, Apple’a lub Google’a, a więc całym systemem możemy sterować za pomocą głosu.

W ubiegłym roku do Tradfri dołączył inteligentny kontakt. Wkładamy go z jednej strony do standardowego gniazdka z prądem. Z drugiej umieszczamy w nim wtyczkę dowolnego urządzenia – np. automatycznego ekspresu do kawy i odpowiednio programujemy nowe urządzenie, np. tak, by włączyło ekspres do kawy o 8 rano.

Teraz Szwedzi uznali, że czas na kolejny krok. System Tradfri zostanie rozbudowany o inteligentne rolety (smart rolety), które będziemy mogli zainstalować wewnątrz domu, nad naszym oknem, i następnie podnosić i opuszczać elektrycznie, sterując nimi dokładnie tak samo jak innymi urządzenia z linii inteligentnego domu IKEI, a więc nawet głosem. Wydając odpowiednie polecenia, np. za pomocą Asystenta Google’a – przypomnijmy, że ten już dość dużo rozumie po polsku.

Ciekawostką jest fakt, że silnik elektryczny, który będzie podnosił lub opuszczał smart rolety IKEI zasilany jest ze specjalnego akumulatora ukrytego w obudowie rolety nad oknem. To znakomicie ułatwia montaż – nie trzeba ciągnąć do nich żadnych kabli. Akumulator otrzymamy razem z sieciową ładowarką – jest w opakowaniu z roletą. Ponoć na jednym naładowaniu będzie ona działać nawet kilka miesięcy.

Smart rolety IKEI sprzedawane będę od 2 lutego w Niemczech. I prawdopodobnie w tym czasie lub niewiele później pojawią się również w Polsce – z niemieckiej strony można już np. pobrać międzynarodową instrukcję do nich, w której jest również polski opis.

Rolety oferowane będą w dwóch kolorach jasnoszare (KADRILJ) oraz ciemnoszare (FYRTUR) i kilku rozmiarach, które należy dopasować do wielkości naszych okien. W Niemczech kosztują od 99 do 155 euro – im większe, tym droższe. Nie znamy jeszcze polskiej ceny.

Foto: IKEA.

Czytaj więcej: Jakie będą ceny mieszkań za chwilę? Załamania nie będzie. Nowy raport mBanku.
Czytaj więcej: Laptop dla gracza – Predator Triton 900. Acer tworzy potężnego laptopa z oryginalnym mocowaniem monitora.

Podziel się artykułem