Jak przyspieszyć smartfon z Androidem? 5 prostych wskazówek

Jak przyspieszyć smartfon z androidem

Komórka zwalnia? Bez obaw. Niekoniecznie oznacza to już konieczność wymiany smartfonu na nowy. Powinny pomóc poniższe wskazówki.

Po pierwsze, pozbądź się zbędnych aplikacji

Zbyt duża liczba zainstalowanych aplikacji „zabije” niemal każdą komórkę. Dlatego, myśląc o przyspieszaniu pracy smartfonu, zacznijmy od odinstalowania nieużywanych przez nas programów – często takie mamy, zainstalowaliśmy je dawno temu, włączyliśmy kilka razy w dalekiej przeszłości, a potem o nich zapomnieliśmy.

By odinstalować dowolną aplikację, musimy w oknie Ustawień znaleźć polecenie Aplikacje i Powiadomienia, potem Aplikacje i w końcu zobaczmy ich listę. Wybieramy program do usunięcia i następnie polecenie Odinstaluj.

Co ważne, aplikacji, które zostały zainstalowane razem z systemem nie możemy odinstalować. Ale możemy je zatrzymać – to też przyspieszy pracę smartfonu. Skorzystajmy więc z polecenia Zatrzymaj, jeżeli nie używamy któregoś z domyślnie zainstalowanych programów.

Po drugie, wyłącz widgety i animowane tapety

Działające w tle widgety i animowane tapety to znaczne obciążenia dla procesora naszej komórki. Sprawdźmy, więc czy naprawdę ich potrzebujemy. Być może nie musimy cały czas używać widgetów z informacjami z mediów społecznościowych, albo z najnowszymi newsami sportowymi. Podobnie jak ślicznej animowanej tapety z bez końca pływającą rybką. Lepsze, bo statyczne i przez to smartfon działa szybciej, jest tutaj zdjęcie akwarium.

Po trzecie, pamiętaj o regularnym czyszczeniu pamięci

Aplikacje często zostawiają w pamięci smartfonu różne zbędne pliki. Dobrze jest je usuwać za pomocą polecenia Czyszczenie pamięci. Znajdziemy ja na zakładce Pamięć, po wejściu do Ustawień. Ten zabieg warto powtarzać co kilka dni.

Po czwarte, zostaw trochę miejsca w pamięci wewnętrznej telefonu

Nie jest dobrze zapełniać aplikacjami, fotkami, filmami lub innymi danymi niemal do końca pamięci wewnętrznej smartfonu, bo wówczas może zacząć znacząco zwalniać. By tego uniknąć, lepiej jest zostawić wolne co najmniej 20 proc. całej pamięci przeznaczonej na dane.

W tym celu dobrze jest np. przenieść fotki lub filmy z komórki na komputer w domu lub dysk w sieci. Zapchany po brzegi smartfon prawie zawsze będzie działał bardzo wolno.

Po piąte, pamiętaj, że istnieją wersje Lite lub Go

Niektóre popularne aplikacje są oferowane w okrojonych wersjach – np. Skype, Facebook lub Messenger. Brakuje w nich wiele poleceń obecnych w ich pełnych wersjach, ale za to działają dużo szybciej. Sprawdźmy, czy wersje Lite programów, których używamy, są dla nas odpowiednie. Jeżeli tak, to używajmy ich, a z pełnych wersji zrezygnujmy – odinstalujmy je lub wyłączmy.

Czytaj więcej: Jak fotografować ognie sztuczne? 5 przydatnych wskazówek.
Czytaj więcej: Jak robić dobre zdjęcia przeciętnym smartfonem? 5 prostych rad.

Podziel się artykułem